אודות

תוכנית ״רוקדים את החיים״ המשלבת מחול שיקומי ופיזיותרפיה פועלת משנת 2015.

מטרת התוכנית להנגיש את הריקוד למגוון אוכלוסיות עם מוגבלויות בתנועה ולהפוך אותו לכלי טיפולי יעיל המאפשר שיקום בדרך מהנה, מעוררת השראה ומעודדת התמדה אצל המשתתפים.

בפיתוח התוכנית ״רוקדים את החיים״ למדנו איך להפוך תרגילים טיפוליים לווריאציות מחול יפיפיות וגם לזהות ולהדגיש את תרומתם השיקומית של הריקודים הקיימים. למשל מטנגו ניתן ללמוד ולתרגל אסטרטגיה/טכניקה של הליכה לאחור, זאת אחת היכולת שנפגעת בשלבים המוקדמים במצבים של מחלת פרקינסון וגם בתהליך ההזדקנות, פגיעה ביכולת זו יכולה לגרום עליה בסיכון לנפילה.

במקביל לשיעורי המחול השיקומי, אנחנו עורכות מעקב תפקודי אחרי מצבם של המשתתפים. כל משתתף בכניסתו לתוכנית עובר תשאול מפורט הודות מצבו הבריאותי ותפקודי ביחד עם מספר בדיקות אובייקטיביות שנערכות ע״י פיזיותרפיסטית מוסמכת.

המעקב מאפשר הכרות והתייחסות אישית למצבו התפקודי, חוזקיו וחולשותיו של כל משתתף, התאמת דרגת הקושי של הקבוצה, מידת התמיכה הנדרשת בזמן התרגול ומתן הדרכה אישית.

על מנת לעקוב אחרי ההתקדמות של המשתתפים ולבדוק את יעילות התוכנית, אנחנו חוזרות על הבדיקה פעמיים בשנה.

התוכנית "רוקדים את החיים" זכתה בפרס גליקמן לאיכות ולמצויינות לשנת 2018.משנת 

מנהלות תוכנית ״רוקדים את החיים״

יוליה גמרמן

פיזיותרפיסטית מוסמכת בעלת תואר שני בפיזיותרפיה, מתמחה וחוקרת בתחום שיווי משקל ומניעת נפילות בקרב אוכלוסייה מבוגרת. עוסקת בריקוד ואומנויות לחימה לאורך רוב שנות חייה. 

ריטה בינדר אלימלך

מטפלת בתנועה ומורה לריקוד, בעלת ניסיון רב הן בהדרכת הריקוד למגוון אוכלוסיות שונות הן בהדרכת המורים לריקוד ובניית תוכניות לימוד בתחום הריקוד. בשנים האחרונות מתמחה בעבודה עם אוכלוסייה מבוגרת ואנשים עם בעיות שיווי משקל.

איך זה התחיל?

פרופ' רפי אלדור, הכיר בינינו, כחלק מתהליך אישי אותו עבר,
למצוא מזור למחלת הפרקינסון בה חלה. הוא הבין שריקוד יכול לסייע לו להגדיל את טווח התנועה. מפגש מיקרי עם ריטה הוביל לחיבור המוצלח והפורה של יוליה וריטה – תוכנית "רוקדים את החיים". 

דוגמא מצוינת להשפעתו המרפא של הריקוד היא הסיפור של פרופ' רפי אלדור


פרופ' רפי אלדור, פרופסור לכלכלה, שחלה בפרקינסון לפני 8 שנים והחליט להילחם על עצמאות והתפקוד שלו ובדרך גילה את סגולתו של הריקוד. בעקבות התמדה באימון אינטנסיבי הוא שיפר באופן משמעותי את מצבו ואף עצר את התקדמות המחלה. מאז רפי מרצה בארץ ובעולם על תחום הידע הראשון שלו – כלכלה והן על יתרונות הריקוד והשפעתו על מחלת הפרקינסון. רפי ממשיך לרקוד על בסיס יומיומי ועוזר לעלות מודעות ליתרונות הריקוד, מעודד פתיחת קבוצות ריקוד לחולי פרקינסון בכל רחבי הארץ ובעיקר נותן תקוה להמוני אנשים חולים שהם יכולים להשפיע על מהלך התקדמות המחלה ולשמור על איכות החיים למרות האבחנה הקשה.

מה חושבים עלינו?

סל קניות
דילוג לתוכן