איבוד שיווי משקל אצל מבוגרים

איך עובדת מערכת שיווי משקל הגוף?

מערכת שיווי משקל שלנו מתבססת על 3 מערכות עיקריות:

  • מערכת החושים – ראיה, שמיעה, תחושת המגע ותחושת הגוף העמוקה ומערכת הוסטיבולרית שנמצאת בתוך האוזן שלנו ומדווחת על מצב הראש שלנו בחלל. 

כל המערכות המדווחות למוח שלנו בכל רגע נתון מה קורה לגוף שלנו יחסית לסביבה.

  • מערכת עצבים המרכזית – (המוח שלנו) מתקבלת את כל המידע מהחושים, מנתחת אותו מעוררת תגובות מתאימות שכוללת גם העברת פקודות למערכת התנועה שלנו וגורמת לנו לזוז.
  • מערכת השריר שלד – אשר אחראית  על התנועה שלנו.

מה קורה לנו בזמן שאנחנו מאבדים שיווי משקל?

כאשר האדם מתחיל ליפול מערכות החושים שלו מזהות את השינויים: העיניים מדווחות שהרצפה מתקרבת במהירות, המערכת הוסטיבולרית מעבירה מידע על תאוצה של הראש והחיישנים בכפות הרגליים מזהים העברת משקל בכף הרגל. המוח קולט את המידע הזה, מנתח אותו ומפרש אותו כנפילה אשר מסכנת את גוף, הוא נותן פקודות לשרירים מיסויים להתכווץ – כדי לבצע תגובות שיווי משקל הגנתיות שאמורה למנוע את הנפילה.

פגישה בכל אחת המערכות האלו יכולה לפגוע ביעילות של תגובת ההגנה שלנו. למשל, אם ראייה שלי לא טובה, אני לא אזהה בזמן את מכשול שבדרך, אם איבוד מידע במוח איטי מידי אני לא אספיק להוציא לפועל את הפקודה לשרירים לעשות את תנועת ההגנה. אפילו אם כל זה עבד אבל השרירים שלי חלשים או הברך שלי לא מתיישרת – לא אצליח לעשות את התנועות הנחוצה ביעילות.

למה אנשים מבוגרים הסובלים מירידה שיווי משקל?

באופן טבעי במהלך תהליך הזדקנות מערכות הגוף השונות שלנו עוברות שינויים. העור שלנו לא נראה כמו פעם, אנחנו פחות גמישים ולא זריזים כפי היינו רגילים בשנות העשרים וארבעים לחיינו, לפעמים קשה לנו לעשות כמה דברים במקביל ועוד.

השיניים הללו מורגשים גם בכל המערכות הקשורות לשמירה על שיווי משקל, לכן ככל שאנחנו עולים בגיל הסיכון לנפילות עולה .

איבוד שיווי משקל אצל מבוגרים ,כל בן אדם שלישי מעל גיל 65 נופל פעם בשנה. מעל גיל 75 כל אדם נופל כ-3 נפילות בשנה.

אנשים מבוגרים שסובלים ממחלות רקע מסוימות לוקחים הרבה סוגים של תרופות נמצאים בסיכון אף יותר גבוה. למשל, הסיכון של חולי פרקינסון לנפילות גבוה פי ארבע מאוכלוסייה מבוגרת רגילה.

למה הנפילה בגיל המבוגר כל כך מסוכנת?

אחת הסיבות היא ירידה בצפיפות העצם שמתרחשת עם הגיל אשר גורמת לעצמות להיות יותר שבריריות. כל נפילה היא פוטנציאל לשבר. בנוסף נפילות ואי יציבות בהליכה  יכולים לגרום לפגיעות ראש, קרעים בגידים, פריקות מפרקים ועוד.

כל אלו מביאים איתם כאב, סבל, מוגבלות ואיבוד העצמאות. לפעמים נדרשים טיפולים רבים ותהליך שיקום ארוך, עזרה בפעילויות היומיומיות, התאמת סביבה של הבית. לצערנו לפעמים לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור. פחד מנפילה גורם לאנשים פחות לצאת מהבית, זה הופך אותם לפחות פעילים בודדים וזה מחליש אותם עוד יותר. יש קשר הדוק בין פחד מנפילות והסיכון לנפילות.

איך ניתן למנוע נפילות בגיל המבוגר?

אחד הדברים שעוזרים מאוד למנוע נפילות בגיל מבוגר  הוא פעילות גופנית. פעילות זו עוזרת בשמירה ושיפור בכוח שרירים, שיווי משקל ותפקוד היומיומי.

כדי לשפר את שיווי משקל אנחנו חייבים לאתגר אותו על ידי תרגילים מיוחדים שחשוב לבצע על בסיס יומיומי.

כולנו יודעים כמה חשוב לעשות פעילות גופנית, אלפי מחקרים נעשו בנושא הוכיחו את התרומה המשמעותית של אורך חיים פעיל לבריאות שלנו. למרות זאת רק אחוז קטן מאוכלוסייה המבוגרת מגיע למינון הרצוי.

על מנת שאנשים ירצו להמשיך להתמיד ולהתאמן, הפעילות חייבת להיות מהנה.

מה תרומת הריקוד לשיפור שיווי משקל?
  • ריקוד היא דרך פופולרית לבצע לפעילות גופנית חברתית .
  • בזמן ריקוד אנחנו מבצעים אינספור צעדים לכיוונים שונים, באורכים שונים. אנחנו מתרגלים סיבובים ופניות, עמידה על רגל אחת, הושטת ידיים לכיוונים שונים.
  • ריקוד מפשר את הסיבולת לב ריאה, כוח שרירים, גמישות ויציבה.
  • מעבר לתרומות הפיזית הרבות שריקוד נותן לנו ישנן גם תרומות קוגניטיביות.

רקדנים נדרשים לתזמן את התנועה שלהם לקצב המוזיקה, תנועה של בן הזוג והקבוצה – זה דורש קשב רב ומשפר את היכולות הקוגניטיביות , רקדנים לומדים לזכור לשלוף רצפי תנועה חדשים ומורכבים וזה מעודד יצירת קשרים חדשים ושומר על בריאות המוח.

  • למוזיקה יש תרומה אדירה היא מעוררת פעילות רחבה באזורי מוח רבים הקשורים לחשיבה, זיכרון ורגש.

תוכנית "רוקדים את החיים" משלבת את עקרונות טיפול פיזיותרפיה עם ריקודים סלונים, היא מותאמת במיוחד לאנשים עם בעיות שיווי משקל וקושי בהליכה . בעזרת הריקוד אנחנו משפרים את שיווי משקל ותפקוד היומיומי שלנו בצורה מהנה עם הרבה חברים לדרך ומוזיקה טובה. 

ניתן לקבל פרטים נוספים על הפעילות בטלפון 0547690467 או במייל dance4life.rityul@gmail.com. נשמח לעזור לכם לבחור את הדרך הכי הנוחה עבורכם לרקוד ולתרגל ביחד איתנו.

אנחנו מזמינות אותכם להצטרף להקהילת הרקדנים שלנו. ריקוד זאת דרך נהדרת לשמור על התפקוד ולשפר את שיווי המשקל, השאירו פרטים בטבלה מטה ונציגים מטעמינו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן