איבוד זיכרון בגיל מבוגר

ככל שאנחנו מתבגרים, אנחנו חשופים יותר לבעיות נוירולוגיות שונות. לרוב ניתן לזהות קשר ישיר והדוק בין הגיל לבין בעיות אלה, ואין ספק כי הפגיעה בזיכרון נחשבת לבעיה משמעותית ומעוררת דאגה. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי עשויים להיות הסברים שונים לפגיעה בזיכרון, משימוש בתרופות או באלכוהול, ועד לירידה באספקת הדם או החמצן. בקרב מבוגרים בעיה זו כאמור נפוצה יותר, על אף שהיא לא תמיד פוגעת בתפקוד ובשגרה היומיומית. בזכות שיטה ייחודית וחדשנית אפשר לזהות את ההשפעות החיוביות של "רוקדים את החיים" על איבוד זיכרון, וכן על תופעות אחרות הקשורות לגיל.

איך אפשר למנוע איבוד זיכרון בגיל מבוגר?

הבשורה המשמעותית היא שישנן דרכים שונות המאפשרות לנו לשמור על המוח, ולמנוע את הפגיעה ביכולת הזיכרון. מעל לכל ניכר כי שמירה על מוח פעיל היא צעד מרכזי שתורם ליכולת שלנו להתמודד עם אתגרים הקשורים הן בזיכרון, והן בחשיבה. ניתן לעשות זאת באמצעות שמירה על לחץ דם תקין ועל פרופיל שומנים חיובי, וכן באמצעות פעילות גופנית וחזרה על פעולות המחייבות עבודה מתמשכת על זיכרון וחשיבה. כך, מי שמקפיד להעשיר את עולמו ולומד למשל שפה או ריקוד, בהחלט מצמצם את הסיכון לאיבוד זיכרון.

שיפור הזיכרון – אפשרי בכל גיל

על אף שאנחנו רגילים לחשוב כי בעיות זיכרון הן שגרתיות ונפוצות בקרב האוכלוסיה המבוגרת, כדאי לזכור שגם לאחר שהבעיה אובחנה ישנן דרכים להתמודד עם איבוד זיכרון בגיל מבוגר. טיפול בריקוד  הוא דוגמה מצוינת לכך, שכן במהלך הריקוד נדרשים הרקדנים והרקדניות לזכור רצף של תנועות, חלקן פשוטות יותר ואחרות מורכבות הרבה יותר. החזרה והתרגול משפיעים מאוד על הזיכרון , משפרים אותו, וכך הם תורמים גם לתפקוד הכללי ולאיכות החיים של האדם – בכל גיל באשר הוא. זהו אחד היתרונות המרכזיים של תוכנית "רוקדים את החיים", שיטה המשלבת בין פיזיותרפיה ושיקום לפעילות מלהיבה המעודדת תנועה  ויצירת קשרים חברתיים.

שיטות שונות לשיפור הזיכרון

כדי להתמודד בצורה הטובה ביותר עם איבוד זיכרון בגיל מבוגר, ישנן מספר שיטות לשיפור הזיכרון . למשל, גברים ונשים אשר מקפידים על מעורבות חברתית או על מפגשים תדירים עם אנשים, בהחלט פועלים באופן יעיל לשיפור הזיכרון. בנוסף, פעילויות פשוטות יחסית כמו סודוקו או תשבצים נחשבים לאימון מוח נפלא, והדבר נכון גם באשר למשחקי התאמת קלפים ("משחק הזיכרון") ותרגול משימות הקשורות לזיכרון מדי יום, כדוגמת שינון שמות של פריטים וחפצים בסביבה, והניסיון להיזכר בהם לאחר מכן.

איבוד זיכרון בגיל מבוגר והקשר לריקוד

גברים ונשים שבוחרים בעולם הריקוד נהנים ממגוון רחב של יתרונות, הן ברמה הפיזית והן ברמה החברתית נפשית. אלא שיש לריקוד השפעות מובהקות גם בתחומים נוספים, ובפרט בכל הקשור לשיפור היכולות הקוגניטיביות . זאת משום שבמהלך הריקוד אנחנו נדרשים לשמור על ריכוז תוך חלוקת הקשב, אנחנו מתאמנים על ביצוע מדויק של משימות שונות במקביל, ובעיקר אנחנו נדרשים ללמוד, להכיר ולזכור היטב רצפים של תנועות. חזרתיות הנדרשת בלימוד ריקוד היא כלי חשוב בתהליך שיפור זיכרון. צריך לתרגל את המטלה שוב ושוב לאחר שהצלחנו בביצועה כדי לגרום לשינוי מוחי. לכל אלה השלכות ניכרות על תפקוד המוח בכלל, ועל הזיכרון בפרט. התוכנית הייחודית "רוקדים את החיים" משלבת היטב בין עקרונות טיפול הפיזיותרפיה לקסם שבריקוד , והופכת את הריקוד לחוויה גדולה הרבה יותר, שמחזקת את הגוף, את הריכוז, וגם את הזיכרון. בנוסף לכך בתהליך שיפור זיכרון בכל גיל נושא ההתמדה הוא בין החשובים ביותר והרבה יותר קל להתמיד בפעילות שהיא מהנה וכיפית כמו ריקוד.

הוא מעניק לנו הזדמנות לבטא את עצמנו, להביע רגש, לשפר את מצב הרוח ולשדרג את איכות החיים. הוא אף מסייע בחיזוק שרירי הגוף, בשיפור היציבה וביצירת חיבור אישי עם אחרים. כל אלה הופכים את הריקוד לכלי תרפי המותאם לאוכלוסיות שונות, ובוודאי לאוכלוסיות המבוגרות. לצד כל אלה, הריקוד הוא הזדמנות מיוחדת במינה לשפר את הזיכרון, את הקשב ואת הריכוז, ואלה מקבלים את תשומת הלב המקסימלית בתוכנית "רוקדים את החיים". בין אם אתם זקוקים למסגרת שתאפשר לכם שיקום אחרי אירוע מוחי  ובין אם אתם מבינים את הכוח האדיר שיש לריקוד ככלי המשפיע על שיפור הזיכרון  או על התפקוד הקוגניטיבי בכלל, זוהי המעטפת המותאמת במיוחד עבורכם.

לקבלת מידע נוסף על תוכנית "רוקדים את החיים" ועל ההתמודדות עם איבוד הזיכרון בגיל מבוגר, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר טלפוני כבר עכשיו בטלפון מספר: 054-7690467 או להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן