חוסר שיווי משקל בהליכה

זה קורה באופן טבעי, לכל אחד ואחת מאיתנו. ככל שאנחנו מתבגרים, הגוף שלנו עובר לא מעט שינויים. אנחנו רואים זאת היטב עם השינויים במראה העור, הקצב שלנו נעשה מעט יותר איטי ונדמה שקשה לנו יותר גם לחלק את הקשב ולבצע מספר מטלות במקביל. אלא שלצד שינויים אלה ישנה מערכת נוספת שעוברת טלטלה לא מבוטלת. זוהי מערכת שיווי המשקל, ובעקבות התהפוכות שהיא עוברת ניתן לזהות קשיים בהליכה בגיל השלישי , אי יציבות ואף סיכון מוגבר לנפילות. השיטה הייחודית של תוכנית "רוקדים את החיים" המשלבת בין טכניקות ריקוד ותנועה לתרגילים מעולם הפיזיותרפיה , היא שיטה שמציעה טיפול אפקטיבי ומדויק, אשר תורם באופן משמעותי ליציבה, לגמישות ולשיווי המשקל.

איבוד שיווי משקל אצל מבוגרים – למה זה קורה?

לפני שנבין איך הריקוד משפיע על שיפור היציבות  ועל מערכת שיווי המשקל, חשוב להבין את האופן שבו היא פועלת. למעשה, מערכת זו נשענת על שלוש מערכות מרכזיות: מערכת החושים, מערכת העצבים המרכזית ומערכת השרירים. לכל אחת מהן תפקיד משלה, וכולן יחד אחראיות להעביר מידע למוח באשר למצבו של הגוף ביחס לסביבה. כדי להבין זאת לעומק אפשר לבחון מה קורה בכל אחת מהמערכות הללו בעת הנפילה, כאשר העיניים מזהות (ומדווחות) כי המרחק בין הגוף לרצפה מתקצר בקצב מהיר מאוד, מערכת העצבים מזהה את מהירות התנועה של הראש, ובמקביל מזהה מערכת השרירים את השינויים בהעברת המשקל של הגוף. בימים כתיקונם זהו המוח שמסיק מסקנות בקצב מסחרר ומגיב כדי למנוע את הנפילה, אך בקרב מבוגרים המציאות שונה. פגיעה במערכת אחת מספיקה כדי להשפיע באופן שלילי על יכולת מהירות ויעילות התגובה שלנו במצבים מהסוג הזה בדיוק.

טיפול בתנועה ושיווי משקל

אם כן, כדי לחזק את מערכת שיווי המשקל אנחנו צריכים לחזק את הגוף ואת השרירים בפרט, לאתגר את מערכת שיווי המשקל ולהמשיך לתרגל ולהתאמן באופן קבוע. ככל שהפעילות מהנה יותר, כך גם גובר הסיכוי שנצליח להתמיד בה יותר, וזהו הכוח האדיר של הריקוד בתוכנית "רוקדים את החיים". למעשה, לא רק שהריקוד מספק לנו חוויה נעימה ומפגש חברתי חשוב, אלא שהריקוד משפיע ישירות על מערכת שיווי המשקל. תרגילי הריקוד מספקים אתגר ותרגול למערכת שיווי המשקל, השמירה על גב זקוף תורמת ליציבה, ובנוסף לכל אלה אנחנו לומדים אסטרטגיות תנועה חיונית כמו הליכה לאחור או ביצוע בטוח של סיבובים. כל אלה משפרים את התפקוד, ומסייעים לנו להתמודד עם אתגרים כמו אי יציבות בהליכה  ואף עם נפילות בגיל מבוגר .

שיקום ושיפור יכולות קוגניטיביות באמצעות הריקוד

חוסר יציבות וסכנת נפילות הם שני מאפיינים המוכרים היטב לבני ובנות הגיל השלישי. עם זאת, הריקוד מספק מענה נפלא וחשוב לשינויים מרכזיים נוספים. אם הזכרנו את הקושי בחלוקת הקשב וביצוע משימות שונות במקביל שידוע כגורם סיכון נוסף לנפילות, הרי שהריקוד מספק מענה מושלם. זהו אימון פנטסטי על השלמת מטלות שיש לבצע בעת ובעונה אחת, תרגול נהדר של מיומנויות תנועה חדשות המחייבות לימוד ושליפה מהזיכרון, וגם המוזיקה תורמת את חלקה, שכן יש לה את היכולת להפעיל אזורים שונים במוח ואף לעודד יצור דופמין. במילים אחרות, טיפול בתנועה ומחול  הוא טיפול שמעניק יתרונות רבים מאוד.

השילוב בין פיזיותרפיה לריקוד זוגי, בין תרגילים המותאמים לצרכיהם של המשתתפים והמשתתפות לבין המוזיקה והתנועה, זהו השילוב שהופך את "רוקדים את החיים" לתוכנית מיוחד במינה. זוהי ההזדמנות שלכם לעלות על הרחבה, ליהנות מפעילות מהנה וסוחפת, ולהרגיש את השינוי גם בחיי היומיום שלכם. 

לקבלת מידע נוסף על תוכנית "רוקדים את החיים" אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר טלפוני בטלפון מספר: 054-7690467, ניתן גם להשאיר פרטים בטבלה מטה ונצגינו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן