טרשת נפוצה טיפול חדשני

טרשת נפוצה זו מחלה כרונית דלקתית של מערכת העצבים המרכזית. עקב שיבוש של מערכת החיסון, הגוף תוקף חלבון בשם מיאלין, אשר עוטף את שלוחות העצבים ומאפשר העברת מסרים תקינה דרכם. 

חומרת מחלת טרשת נפוצה, משתנה מאדם לאדם, לפעמים היא קלה וכמעט לא פוגעת בתפקוד היומיומי ולפעמים היא גורמת להגבלה משמעותית ואף לנכות. טרשת נפוצה המאופיינת בהתקפים, התסמינים משתנים מאדם לאדם ומהתקף להתקף. כאשר לא ניתן לחזות את תדירות ההתקפים וחומרתם. 

טרשת נפוצה תסמינים

כפי שכבר הוזכר, התסמינים של מחלת טרשת נפוצה משתנים ובכל אדם הם יופיעו באופן מעט שונה. התסמינים כוללים: הפרעה תחושתית כגון, הרדמויות, זרמים או חוסר תחושה באזור מסוים, חולשת שרירים, הפרעות ראיה, סחרחורות, עייפות, קושי בדיבור, אי יציבות בהליכה  ועוד…

הטיפול שניתן בזמן התקף הוא טיפול תרופתי שמטרתו לעצור את ההתקף ולמזער את הנזק. לאחר השלב החריף יש להמשיך טיפול שיקומי שכולל פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ופעילות גופנית.

כדי לשמור על איכות החיים מומלץ להתמיד בעבודה, לשמור על פעילות חברית ולהמשיך פעילות פנאי ותחביבים. כמו כן חשוב מאוד לעשות פעילות גופנית באופן סדיר, לשמור על תזונה מאוזנת ולהימנע מצבי סטרס ככל האפשר.

טיפול בתנועה ומחול למתמודדים עם טרשת נפוצה

כדי להתמודד ולתפקד עם טרשת נפוצה יש להקפיד על התעמלות ספורטיבית ופעילות גופנית, את הפעילות הגופנית ניתן לבצע בעזרת ריקוד. ריקוד הוא פעילות מהנה, מעלה את מצב הרוח, מרומם את הנפש בעזרת המוסיקה המתלווה אילו, משפר את הכושר הגופני, משפר שיווי משקל בהליכה , משפר יציבות בהליכה  ומשפר את הקואורדינציה. חשוב לציין שריקוד מהווה פעילות חברתית ומעודד קשר ומגע אנושי, מפתח דמיון ומהווה דרך לביטוי עצמי.

בזמן הריקוד אנחנו מבצעים המון צעדים לכיוונים שונים, באורכים משתנים, בסיס התמיכה שלנו (כלומר, העמידה שלנו) משתנה גם היא, פעם עומדים עמידה רחבה עם רגליים פסוקות ופעם עם רגליים צמודות, לפעמים הולכים, לפעמים מדלגים ולפעמים עושים צעדי הצלבה ואף עומדים על רגל אחת ומבצעים סיבובים. מאפייני ריקוד אלו מעודדים שליטה על היציבה  ושיפור שיווי המשקל.  

ריקוד היא פעילות אירובית המשפרת סיבולת לב-ריאה, כוח שרירים, גמישות וזריזות.

ריקוד דורש חשיבה, זיכרון, חלוקת הקשב, ביצוע מספר משימות בו זמנית כל אלו, תורמים לשיפור הזיכרון  ותפקודי מוח נוספים. לכן לא מפתיע שמחקרים אשר בדקו מה קורה במוח בזמן הריקוד (בעזרת הדמיה במכשיר  MRI) מצאו פעילות באזורים האחראים על תכנון וביצוע תנועה, אזורים הקשורים ללמידה, זיכרון, תחושה והנאה.

השפעת הריקוד על המתמודדים עם טרשת נפוצה – עדויות ממחקרים ראשונים

תרומות הריקוד נחקרה בעבר בקרב אוכלוסייה מבוגרת ואנשים הסובלים ממחלות ניווניות של מערכת העצבים. אך את השפעת הריקוד על אוכלוסיית מתמודדי טרשת נפוצה, התחילו לחקור רק בשנים האחרונות.

במחקר הראשון שפורסם בשנת 2014 בעיתון ,Disability and rehabilitation, החוקרים בדקו את השפעת ריקוד הסלסה על הליכה, שיווי משקל, פעילות גופנית ותפקוד בקרב אנשים המאובחנים עם טרשת נפוצה. המשתתפים התאמנו במשך 60 דקות פעמיים בשבוע במשך 4 שבועות. בסיום תקופת האימון נמצא שיפור משמעותי בהליכה, בתפקוד היומיומי. אצל המשתתפים, השיפור נשמר גם 3 חודשים אחרי תום אימוני הריקוד. החוקרים הצליחו להוכיח שהריקוד הוא פעילות גופנית שמתאימה לאנשים הסובלים מטרשת נפוצה והוא יכול לשפר את מצבם התפקודי.

לאחרונה, קבוצת חוקרים נוספת ובראשה, ד"ר אלכסנדר נג', פרסמה תוצאות מחקר, אשר בדק את השפעת הריקודים הסלוניים במדדים פיזיים ונפשיים, בקרב אנשים המתמודדים עם טרשת נפוצה. התוכנית ארכה 8 שבועות, המשתתפים רקדו פעמיים בשבוע במשך שעה. 

החוקרים מצאו כי מתמודדי טרשת נפוצה אשר השתתפו במחקר, שיפורו את  מדדי ההליכה, החשיבה, הקשב והמוטוריקה העדינה – יחסית לקבוצת הביקורת.

על פי נתוני המחקר זה, ניתן להסיק שהריקוד הוא פעילות גופנית מתאימה למתמודדים עם טרשת נפוצה ויכול להביא להטבה הן במצב הפיזי והן במצב הקוגניטיבי של המשתתפים.

נתוני המחקר עוד הוכיחו , כי קיים שיפור במצבם הבריאותי של מתמודדי טרשת נפוצה, לאחר פרק זמן של כחודשיים אימונים בריקוד. חשוב לציין, ההתמדה בפעילות גופנית זו תשמר תוצאות טובות יותר ותעזור בהתמודדות היומיומית עם המחלה ובתהליך השיקום שלאחר ההתקפים.

טיפול חדשני בטרשת נפוצה - רוקדים את החיים

תוכנית מיוחדת של מחול שיקומי בשם ״רוקדים את החיים״  נבנתה ע״י מורה לריקוד ריטה בינדר אלימלך, ופיזיותרפיסטית מוסמכת גמרמן יוליה

התוכנית מותאמת לאנשים המתמודדים עם מחלות נוירו דגנרטיביות כגון: פרקינסון , קשיים בהליכה בגיל השלישי , נפילות בגיל מבוגר , בעיות שיווי משקל ומתמודדים עם טרשת נפוצה.

התוכנית משלבת ריקודים סלוניים ופיזיותרפיה ומהווה אלטרנטיבה לספורט, היא מהנה שומרת על תיפקוד יומיומי גבוהה ואיכות החיים.

מידי שבוע מתקיימים כ-20 שיעורים בסטודיו השונים, במרכז הארץ . אנו מאפשרים גם טיפול בריקוד או-ליין , השיעורים מועברים בהדרכתן של ריטה ויוליה. במקביל לשיעורים מתקיים מעקב תפקודי אחר מצבם של כל המשתתפים אשר מאפשר להכיר באופן אישי כל משתתף ולהתאים את התוכנית בצורה מירבית למצבו התפקודי. 

אנו מזמינות גם אתכם להשתתף בתוכנית "רוקדים את החיים", אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ולקבל פרטים על הסניף הקרוב למקום מגוריכם. נשמח להתאים עבורכם קבוצה שתתאים לצרכים המיוחדים, האישיים  והמשתנים שלכם. אם גם אתם מעוניינים להצטרף, אך אתם רחוקים מבחינה גיאוגרפית, נשמח להציעה לכם את תוכנית האימונים אונליין שלנו, כדי שגם אתם תוכו לתרגל ולרקוד איתנו אצלכם בסלון ללא צורך בציוד מיוחד או בן זוג. 

התוכנית מעוברת בשתי שפות: עברית ואנגלית. 

ניתן להגיע לשיעור ניסיון בתיאום מראש, ההרשמה דרך טלפון מספר: 0547690467 או בדוא"ל: dance4life.rityul@gmail.com, תוכלו גם להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן