טיפול בריקוד ובמוסיקה לחולי פרקינסון

אז מה יש בריקוד שהופך אותו ליעיל בהתמודדות עם מחלת הפרקינסון?

ראשית, ריקוד כולל בתוכו את שלושת הרכיבים הכוללים:

  • פעילות אירובית מואצת
  • פעילות לחיזוק השרירים
  • עבודה על היציבה, שיווי המשקל, קואורדינציה וגמישות. 

בזמן  הריקוד אנו פוסעים לכיוונים שונים במרחב, צעדינו שונים זה מזה באורך ובמקצב ואנו לומדים להעביר משקל ביעילות ובזריזות. 

כמו כן, לכל סגנון ריקוד טכניקות משלו וכל טכניקה מלמדת אותנו אסטרטגיות חשובות לפעולות שונות בחיינו. טכניקות רבות מהוות אף כלי טיפול בקשיים מוטוריים שונים. למשל, מניעת נפילות באמצעות ריקוד הטנגו.  אחת מהדרכים לרקוד טנגו היא בפסיעות לאחור, מה שמאמן אותנו להתאמה במרחב ביעילות ולצעוד בבטחה גם כאשר אנחנו לא מביטים לכיוון שאליו אנו צועדים, מה שמסייע בתחושת הביטחון בתנועה במרחב בחופשיות ומסייע במניעת נפילות. 

טכניקה נוספת שבאה לידי ביטוי רבות בריקוד היא סיבובים. כאשר אנו מיומנים בביצוע סיבובים באופן חלק ורצוף, בבטחה וללא מעידות, העניין מסייע גם הוא לחיזוק המערכת הווסטיבולרית שלנו, לתחושת יציבות ואיזון במרחב. פעולה זו משפרת את היציבה  ושיווי המשקל ובכך מסייע במניעת מעידות ונפילות.
כידוע, חלק מהתופעות של מחלת הפרקינסון היא תחושת קיפאון בזמן תנועה סיבובית.
מה שעלול להוות קושי רב כאשר נדרש לשנות כיוון במפתיע או להסתובב בחדות. לעתים ליקוי תפקודי זה הופך לסכנה של ממש ובעת הנפילה עלול להיגרם נזק חמור.

במסגרת התוכנית "רוקדים את החיים" ובמהלך שנות עבודתנו והניסיון שצברנו עם אוכלוסיית חולי הפרקינסון, רכשנו ידע רב אודות המחלה.
תכניתנו "רוקדים את החיים" נועדה לשלב בין טיפול במחול שיקומי  וטיפול פיזיותרפיה לחולי פרקינסון , כל תרגילי הריקוד בתוכנית נבנים על עקרון זה ומותאמים למשתתפי התוכנית ולשיעורים השונים, בהתאם למטרות הטיפולית הרלוונטיות.

מחול הוא אחד מענפי הספורט המתוחכמים והעמוקים, הוא מתאפיין בקווי תנועה ארוכים, גמישות, יצירתיות, יציבות השלד וחוזק השרירים. על מנת לבצע כל תנועה ברפרטואר השלם, על כל מערכות גופנו לשתף פעולה בסנכרון מוחלט ולהתגייס באופן טוטאלי ומאוחד, גם אם למראית עין התנועה פשוטה.
הריקוד משפר יכולות קוגניטיביות  ומשפיע לטובה על עולמנו הרגשי, זהו אימון נהדר לשיפור הזיכרון . למשל, ריקוד מורכב מרצפי תנועה אותם אנו לומדים ומתרגלים. על מנת לבצע את התנועות כך שיהיו משתלבות זו בזו, ברצף הנכון, עלינו לזכור איזו תנועה רודפת את התנועה הבאה, לשם כך אנו שולפים את התנועות מהזיכרון, כדי ליצור ריקוד שלם ואחיד. בכך אנו משפרים את מיומנויות הזיכרון ויכולת חלוקת קשב.
ומה לגבי הרגש? הריקוד משמח אותנו ומרומם נפש, הוא גורם לנו לחייך ולנוע בחופשיות במרחב. ריקוד משלב מפגש חברתי, מה שיכול שחשוב מאוד להפגת הבדידות שכה אופייניים לגיל המבוגר. 

תוכנית "רוקדים את החיים" - פיזיותרפיה לחולי פרקינסון

לסיכום, ניתן לומר כי לריקוד השפעה נרחבת על רבדים רבים בחיינו – בפן הגופני, בשיפור היכולות הקוגניטיביות, בפן הרגשי והחברתי. 

ריקוד מפעיל בגופנו כמה מערכות בו זמנית, בסנכרון מדויק ומושלם, הוא עובד על מערכת החישה ומשפר תגובה לגירויים מהסביבה ושינויים במרחב. 

 

תוכנית "רוקדים את החיים" הוקמה בהתאמה מיוחדת עבור המתמודדים עם מחלת הפרקינסון  ומהווה טיפול טבעי במחלת הפרקינסון , הכוריאוגרפיה נבנתה מתוך היכרות עם המחלה ועל מנת לאפשר למתמודדים איתה לצלוח את אתגרי החיים באופן סימפטי, אופטימי ובאיכות חיים הרבה יותר טובה. מטרת התוכנית היא להנגיש את הריקוד לאנשים שחווים קשיים בתנועה, התרגילים עובדים על מערכת רבות ושונות בגוף כמו: שיווי המשקל, מיומנויות ההליכה, יציבה נכונה, תנועה במרחב ועוד. 

אנו גאות לראות את האנשים הנושאים על כתפיהם את ההגדרה "חולים" הופכים לרקדנים. את ה"עול" הופך לאתגר. את ה"קיבעון" הופך למעוף. אנו נדהמות בכל פעם מחדש, לראות אנשים בגילאים מתקדמים, שאינם מוותרים, על אף האתגרים שמחלת הפרקינסון מציבה בפניהם – וממשיכים לרקוד במחול ובכל הכח, לאורך שנים ובהתמדה מעוררת השראה.

תוכנית "רוקדים את החיים" - איך מצטרפים אלינו?

את התכנית מנחות ריטה בינדר אלימלך, מורה לריקוד ומטפלת בתנועה  ויוליה גמרמן, פיזיותרפיסטית מוסמכת .

 

  • אבחון תפקודי – טרם ההצטרפות לתכנית רוקדים את החיים, אנו ממלאות יחד אתכם שאלון אודות מצבכם הבריאותי ומבצעות אבחון תפקודי. באבחון נעשות הבדיקות הבאות: בדיקות כח, שיווי משקל, ותנועה במרחב. האבחון נעשה במטרה להעניק לכל משתתף ומשתתפת טיפול מדויק בהתאמה אישית. אנו מתאימות את רמת התרגול ליכולות האינדיבידואליות של כל המשתתפים ומנחים אילו תרגילים כדאי לבצע, מה יש לחזק וממה יש להיזהר בעת התרגול. 

 

  • מעקב תפקודי – במסגרת תוכנית "רוקדים את החיים", אנו מבצעות מעקב תפקודי לכל המשתתפים לאורך כל התוכנית, בדיקות המעקב מתבצעות בעקביות כל רבעון ותוצאותיו קובעות דרכי טיפול ותרגול בהתאמה אישית.

באפשרותכם להגיע לשיעורים עם מלווה – בן/ת הזוג, קרוב משפחה, מטפל, חבר וכו'. בכל אופן, למען תחושת הביטחון של משתתפי התכנית, לכל השיעורים בכל הסניפים מצטרפים מתנדבים, מכל חלקי הארץ, המגיעים אלינו במיוחד כדי ללוות את משתתפי התוכנית. 
אז אם גם אתם מתמודדים עם מחלת הפרקינסון, דעו כי תפקידה של המחלה הזו בחייכם – הוא להפוך אתכם לספורטאים ורקדנים נהדרים. גם אם רק התחלתם את מסע החיפושים אחר הטיפול הנכון עבורכם ועודכם מתלבטים לגבי סוגי הפעילויות השונות, לאיזו המלצה להקשיב, איך להתחיל ובמה לבחור? שוחחו עמנו. "רוקדים את החיים", טיפולי פיזיותרפיה  וריפוי בתנועה .

נשמח להקשיב לכל אחד ואחת מכם באופן אישי, לשמוע את סיפורכם ולחשוב יחד עמכם מה הכי נכון עבורכם. הייעוץ יעשה ע"י פיזיותרפיסטית מוסמכת אשר תשמח לבנות יחד עמכם תכנית תרגול שבועית, בהתאם לגילכם, רמת התפקוד והיעד. לפרטים ולתיאום הגעה לשיעור היכרות ללא עלות, תוכלו ליצור עמנו קשר טלפוני בטלפון מספר: 054-7690467 או לכתוב לנו לכתובת מייל – dance4life.rityul@gmail.com, תוכלו גם להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציגה מטעמנו תחזור אליכם בהקדם, נשמח לראותכם רוקדים וממריאים יחד אתנו!

דילוג לתוכן