טיפול בתנועה ומחול

הריקוד מוכר היטב לכולנו כפעילות מהנה וממריצה. יחד עם זאת, לתנועה, מחול וריקוד ישנן איכויות בעלות השפעה בכל הקשור להתפתחות, כושר גופני, יכולת למידה, כישורים חברתיים, שיפור יציבה, שיפור הזיכרון, שיפור יכולות קוגניטיביות ועוד.
מכל נקודת מבט ומכל כיוון, הריקוד ככלי טיפול בתנועה ובמחול מצליח לרומם את מצב הרוח ומשבח את הגוף, הוא תורם לבריאות ומשפיע באופן מובהק על איכות החיים בכלל. משתתפות ומשתתפי "רוקדים את החיים" מרגישים את ההשפעות הללו היטב, בזכות תרגילים המותאמים להם בהתאמה אישית.

טיפול בתנועה ומחול – הרובד הפיזי

הריקוד הינו פעילות פיזית מחזקת ונמרצת, כך שיש לו תפקיד נכבד בשיפור סיבולת לב – ריאה. כשאנו רוקדים אנו מפעילים כמעט את כל איברי גופנו בקוארדינציה מדויקת, כך שהריקוד משפר את חוזק וגמישות השרירים ובעל השפעה רבה על שיפור היציבה ועל שיפור שיווי המשקל אצל מבוגרים.
קוארדינציה היא בעצם שילוב תנועת איברי הגוף כולם לשלם אחד, הנע במרחב מתוך תחושת מיזוג ההקשבה פנימה והביטוי החוצה.

טיפול בריקוד מלמד אותנו לנוע באופן חדש ומאתגר. אנו רוכשים מיומנויות תנועה חדשות ונחשפים לוריאציות התנהלות שונות ומגוונות במרחב, באופן עצמאי ובתקשורת עם חברי הקבוצה, מה שמפתח את היצירתיות, התקשורת החברתית וגמישות המחשבה. זוהי ללא ספק פעילות הרמונית וקשובה, אשר נבנית ומתפתחת עם הזמן, כל הזמן.

טיפול בתנועה ומחול – הרובד הקוגניטיבי

שלושים דקות של פעילות אירובית בעוצמה בינונית גורמת להפרשת חלבונים המעודדים בניית תאים, קשרים סינפטיים וכלי דם חדשים במוח. במילים אחרות, תנועה תורמת כה רבות להתפתחות המוח! היא מאטה את תהליך ההתנוונות, מסייעת בחידוש ובחיזוק הפעילות המוחית ותורמת לייעול תהליכי הזיכרון, הארגון, ההבנה, החשיבה, הסקת המסקנות, היצירתיות ואף הביטוי העצמי ומהירות התגובה.
בנוסף, בעת הריקוד אנו מבצעים תנועות רבות של חלקי הגוף השונים לכיוונים משתנים, מה שמסייע מאד לפיתוח יכולתנו לפיצול קשב, ומונע ירידה בתפקוד קוגניטיבי.

רכישת מיומנויות ההסתגלות לתנועות החדשות והמגוונות, למידת קומבינציות התנועה השונות והיכולת לנוע יחד בשיתוף פעולה, תוך הקשבה לאחר ולקצב המוזיקה, משפרות את מהירות התגובה שלנו, את הזכרון לטווח הקצר והארוך, את יכולתנו לפענוח מצבים שונים בקלות, תוך גמישות וחדות המחשבה ומפתחות כישורי תכנון וארגון חדים, יעילים ומדויקים.

וריאציות התנועה השונות ויצירת החיבורים בין התרגילים המגוונים, באופן יזום וספונטני, משבחות את יכולת הדמיון שלנו ופותחות בפנינו אפיקי חשיבה חדשים, רעננים, יצירתיים ומלאי עניין ותוכן.
התנועה משפרת את יכולת הריכוז וההקשבה שלנו אל עצמנו ואל הסוביבים אותנו, וכאשר נעשית לצלילי מוזיקה מופעלים איזורים רבים במוח מה שמסייע להיווצרות הורמון הדופמין במוח, האחראי על ההנאה, הסיפוק ובריאות הגוף והנפש.

טיפול בתנועה ומחול – הרובד הרגשי

הריקוד, בדרכו הייחודית, ממשיך לשמש את האדם בביטוי תחושותיו, דעותיו ואף תפילותיו, מראשית קיומו ועד היום.
לריקוד תמיד יהיה מקום נכבד במארג המורכב ורב המעמקים של הביטוי העצמי, ההבעה והתקשורת. הוא מאפשר לנו לתקשר עולמנו הפנימי לסוביבינו בקלות כאשר לא די במילים ולבטא את התפיסות שלנו כלפי חוץ, ואף להעביר מסרים מוסריים ועמדות שונות.
באמצעות תנועות שונות אנו מבטאים תחושות ורגשות מגוונים, כך שלריקוד השפעה רבה מאד על עולמנו הרגשי והנפשי.

אין ספק כי
מטפלת בתנועה המשלבת בין ריקוד לתרגילים טיפוליים יכולה להוביל לשינוי של ממש בכל הרבדים, וזוהי מהותה של תכנית "רוקדים את החיים", הרואה את הריקוד כמרכזי והעוצמתי ביותר מבין כל ענפי הספורט האחרים.

התנועה החופשית במרחב מובילה אותנו לתחושת חירות ומעוף, מה שיוצר רעיונות חדשים, שחרור דפוסי חשיבה מעכבים ותחושה שהכל אפשרי. משמע, "לשחרר את החשיבה" על מנת לפנות מקום לרגש, ליצירתיות ולדמיון.

תנועה בשילוב מוזיקה משרה רוגע, עוטפת, משמחת, משחררת ומחברת אותנו פנימה, למקום חוויתי של חופש, צהלה והנאה ראשונית – ילדות ונוכחת בפשטותה.
תנועה במרחב בהקשבה מלאה לגוף, ללא היסח החשיבה, בהפוגה מן העיסוק במטלות היומיום וללא שיקולים חיצוניים הנה החירות במלא הדרה!
ריקוד, ועל אחת כמה וכמה כזה במתרחש בקבוצה, הנו משמח, מלהיב, מעורר, מעצים את תחושת הנוכחות והבטחון בעצמנו בעולם ומשפר משמעותית את איכות החיים.

טיפול בתנועה ומחול – הרובד החברתי

טיפול בריקוד הנו פעילות חברתית, בה אנו נפגשים לנוע יחד בהקשבה ואחווה. ביצירה משותפת, התבוננות וחיבור לאחר. בראיית צרכיו, קריאת מצבו הנוכחי  – הפיזי והרגשי – ויכולותיו של האחר. בלמידה, הפריה והשראה הדדית.

בכל גיל, ובמיוחד בגיל השלישי, למגע האנושי חשיבות כה רבה. הוא אף מסייע בהתמודדות עם תחושת הבדידות האופיינית לגיל זה, וידוע לכל כי הריקוד מאחד ומקרב לבבות.

בנוסף, מחקרים רבים מראים כי פעילות חברתית תורמת רבות להתפתחות המוח, ולעתים אותה פעילות הנעשית בקבוצה, תהיה יעילה, מפתחת ומהנה יותר מזו הנעשית באופן יחידני.

סטודיו לריקוד הוא הרבה יותר מאשר חלל לאימון. זהו מקום בו ניצת אור נפלא ומלהיב בעל קסם מיוחד שסוחף את כולם. הסטודיו שלנו הנו מרחב קהילתי, המאפשר היכרות בין אנשים בני אותו גיל ובעלי תחומי עניין משותפים. מקום בו נרקמות חברויות חדשות ובין קירותיו נשמעים סיפורים מרתקים, נחוות חוויות משותפות ומתגלגל באחווה צחוק מרומם. המפגש מתוך הריקוד משפר את יכולות התקשורת הבין אישית, ההקשבה, ההכלה והבנת האחר. הרי זהו מפגש בין אנשים המתמודדים עם מצבים רפואיים דומים וחווים חוויות יומיומיות דומות.
זהו מרחב להתחזקות לשיתוף ולהתמודדות משותפת, המעניק כוחות רבים להמשך.

האווירה החמה, המכילה והאנושית עליה מושתתת תכנית 'רוקדים את החיים' מורגשת בכל צעד וצעד והנה חלק ניכר בריפוי ובהצלחה אל מול אתגרי החיים השונים.
אנו מזמינות אתכם לדבר אתנו ולקבל פרטים נוספים על שיעורי המחול השיקומי המתקיימים מדי יום במרכזינו השונים במרכז הארץ וגם אונליין.
אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר כבר עכשיו בטלפון שמספרו 054-7690467 או להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן