טיפול פרקינסון

על פי ההערכות, כארבעה מיליון בני אדם בעולם מאובחנים כחולים בפרקינסון. חולים אלה מושפעים מההפרעה העצבית באופן ניכר, כאשר התסמינים המרכזיים של המחלה הם רעד ואיטיות משמעותית בתנועה והפרעות בתנועה. הגורם העיקרי למחלה הוא פגיעה בתאים אשר מייצרים דופמין, הקשור ביכולת התנועה התקינה, ולמרבה הצער לא ידוע כיום טיפול פרקינסון אשר מאפשר ריפוי והחלמה מלאים. עם זאת, ישנם פתרונות שיכולים לסייע בהתמודדות עם התסמינים ולאפשר שליטה טובה בהם, וזוהי אחת המטרות העיקריות של תוכנית "רוקדים את החיים", המשלבת בין הריקוד הקלאסי לתרגילי פיזיותרפיה שמסייעים בשיקום ובשיפור התפקוד הפיזיולוגי והקוגניטיבי גם יחד .

לפני הטיפול בפרקינסון – תסמינים עיקריים

כאמור, רעד ותנועה איטית הם שני מאפיינים נפוצים מאוד, אך חשוב לציין עוד שורה של תסמינים הקשורים אף הם במחלת הפרקינסון. כך ניתן למנות חוסר שיווי משקל בהליכה  וקשיים בהליכה  בכלל, שינויים במבע הפנים לצד נטייה לנפילות, שמקורן בחוסר יציבות. בנוסף ניתן לזהות גם תסמינים אחרים, שאינם קשורים בהכרח לתנועה אלא לירידה בתפקוד קוגניטיבי , כמו הפרעות בזיכרון ותחושה של בלבול. נוסף על כך, אין זה מפתיע בוודאי כי החולים במחלה חווים גם שינויים במצב הרוח ומעידים על תחושות של חרדה, דיכאון ואפתיה. בשלב זה חשוב לעצור ולהזכיר כי ישנן דרכים שונות להקל על רבים מהתסמינים האלה, ולריקוד יש כוח אדיר והשפעה לא מבוטלת, שכן הוא מספק מענה לחלק ניכר מאותן תופעות לוואי המוכרות לחולים במחלה הנוירולוגית.

אי יציבות בהליכה – תרומתו של הריקוד

בעוד הריקוד מוכר בעיקר כפעילות גופנית מהנה שתורמת לכושר הגופני ולמצב הרוח, הרי שיש לו עוד יתרונות רבים ומשמעותיים. למעשה, בעוד אין כיום דרך לרפא את המחלה באופן מלא, ריקוד הוא אמצעי טיפול בפרקינסון שמספק מענה לרבים מהסימפטומים האופייניים. יתרונות אלה ניצבים בלב ליבה של תוכנית "רוקדים את החיים", והם מאפשרים לנשים ולגברים להתמודד עם המחלה בצורה טובה הרבה יותר. ראשית משום שהם לומדים מיומנויות תנועה חדשות, מה שתורם הן לשיפור היציבה  והן להתמודדות עם קושי בהליכה  ואף עם סכנת נפילות . לימוד התנועות החדשות ושינון הרצפים אף הם חיוניים להפליא, והם תורמים לתפקוד הקוגניטיבי בכלל, ובאופן ספציפי יותר הם מסייעים בשיפור הזיכרון  ומהירות התגובה, ביכולת החשיבה והסקת המסקנות, ובנוסף הם אף משפיעים על הקשב והריכוז ועל יצירת הורמון הדופמין שנמצא במחסור אצל חולי פרקינסון, הקשור גם בתחושות של הנאה וסיפוק.

פתרון ייחודי לחולי פרקינסון – טיפול טבעי

בעוד המחקרים ממשיכים לחפש פתרונות ייעודיים וטבעיים לחולי פרקינסון , ולצד טיפולים תרופתיים שונים וכלים אחרים, חשוב לזכור שישנן גם דרכים טבעיות לסייע לחולים במחלה. הריקוד נחשב לאחד הפתרונות היעילים והטובים יותר, ויש לא מעט סיבות טובות לכך. בנוסף להשפעה על היציבות ועל שיווי המשקל, על שיטות לשיפור הזיכרון  ועל ההנאה מהריקוד עצמו, זוהי חוויה חברתית מעצימה ופעילות אשר תורמת רבות גם למצב הרגשי. קשה למצוא פעילויות נוספות שמצליחות לאפשר לנו ביטוי עצמי ברמה גבוהה כל כך, ותקשורת יצירתית וברורה של עולמו הפנימי. אין גם פעילויות נוספות שמעוררות בנו תחושה חזקה של חופש ואומץ כפי שמצליח לעשות זאת הריקוד, וההשתלבות בקבוצה אף היא משפיעה לחיוב על בריאות המוח.

רוקדים את החיים, נוירו שיקום, טיפול פרקינסון

יתרונות ברורים אלה באים לידי ביטוי בתוכנית "רוקדים את החיים", המעניקה לכל אחת ואחד את המענה המדויק לצרכיו הייחודיים. זוהי הרחבה המאפשרת לכם לחזק את הגוף ואת הנפש, את היציבה ואת הזיכרון. זוהי מעטפת מקצועית שמוקדשת לשיפור התפקוד היומיומי שלכם, ואתם מוזמנים לפנות אלינו כבר עכשיו לקבלת מידע נוסף על התוכנית בטלפון מספר: 054-7690467 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן