ירידה בתפקוד קוגניטיבי

בגילאים מתקדמים יחסית, סובלים לא מעט נשים וגברים מירידה בתפקוד הקוגניטיבי, אשר עלולה לנבוע מגורמים רבים ושונים. על מנת להתמודד בצורה טובה עם המצב, למנוע המשך הידרדרות ואף לשפר את איכות החיים, נדרשת עבודה מצד המתמודד ונדרשות שיטות טיפול יצירתיות ומגוונות אשר מפעילות את המוח. אחת השיטות שמוכחת כאפקטיבית ומהנה גם יחד, היא טיפול בתנועה ומחול , אשר מעבר לפעילות גופנית, דורש התגייסות של המערכת הקוגניטיבית ומעורר עבודה של אזורי מוח רבים ונוספים.

מהו מחול שיקומי וכיצד הוא מסייע להתמודדות עם ירידה בתפקוד הקוגניטיבי?

מחול שיקומי הוא ענף טיפולי חדש באופן יחסי והוא לא מוכר למרבית האוכלוסייה. כיום נעשה שימוש בשיטה מוצלחת ומהנה זו, לצורך טיפול והתמודדות עם טווח רחב של בעיות ומצבים בריאותיים וקוגניטיביים.

במקרה של ירידה בתפקוד קוגניטיבי, הנגרם ישירות כתוצאה ממצבים נוירולוגיים דוגמת פרקינסון, טרשת נפוצה או כתוצאה משינויים הקשורים להזדקנות תקינה – טיפול בריקוד  וטיפול בתנועה למבוגרים  הוכח כשיטה מוצלחת בעלת פוטנציאל שיקומי עצום לשיפור יכולות קוגניטיביות

במסגרת מפגשים של "רוקדים את החיים" טיפול בריקוד ומחול שיקומי המשתתפות והמשתתפים נהנים לרקוד יחד עם בני גילם באופן מודרך, בליווי צמוד של מטפלת בתנועה ומורה למחול (המתמחה כמובן בתחום זה של טיפול בריקוד למבוגרים), כמו גם של פיזיותרפיסטית מקצועית ומנוסה. 

פעילות הריקוד מעודדת תהליכי חשיבה, משפרת את הזיכרון  ואת מצב הרוח (מה שגורם גם לשיפור המצב הקוגניטיבי). הרקדנים נדרשים לתרגל את הזיכרון  על ידי מספר פעולות וביניהם: לשלוף מהזיכרון רצפים של תנועות מורכבות, להתאים את התנועה לקצב המוזיקה, להתאים תנועה לתנועה הרקדנים האחרים – כל אלו דורשים רמת קשב גבוהה ומעודדים שיטות לשיפור הזיכרון

על מנת לשמור על תפקוד גבוהה של יכולת החשיבה תפקודי מוח תקינים, חשוב להמשיך וללמוד דברים חדשים. 

בתוכנית "רוקדים את החיים" אנו שמות דגש מיוחד על למידה של מיומנויות מוטוריות חדשות בכל שיעור. שיטת ההדרכה שלנו מאוד דידקטית ונגישה, לכן היא מתאימה גם לאנשים שאין להם רקע קודם בריקוד. הריקוד משפר את היכולות הגופניות, מהווה פעילות אירובית, אימון כוח ואף גורם לזרימת דם מוגברת למוח. בעת פעילות אירובית, נוצרים חלבונים המעודדים יצירת כלי דם חדשים במוח, נוצרים קשרים חדשים בין תאי העצב ואפילו נעשה תהליך של תיקון נזקים בתאים שנפגעו. כמו כן, ריקוד מודרך מסייע לשפר בעיות יציבה והפרעות תנועה, מחזק את הגוף, משפר את הכושר ואת הגמישות, מסייע לפתח סיבולת לב ריאה ועוד. 

מחול שיקומי משולב פיזיותרפיה

מלבד שיפור יכולות קוגניטיביות והתמודדות עם ירידה בתפקוד קוגניטיבי, מסייע מחול שיקומי משולב בפיזיותרפיה, גם בהתמודדות עם שלל בעיות אחרות, המאפיינות לרוב גילאים מבוגרים יחסית. בתחום של נוירו שיקום , משתמשים בטיפול בריקוד (ובפרט מחול שיקומי) כשיקום לאחרי אירוע מוחי, שיקום הליכה ואי יציבות בהליכה , טיפול בנפילות בגיל מבוגר  ועוד. כמו כן משמש במחול שיקומי כטיפול חדשני בפרקינסון  וכטיפול חדשני בטרשת נפוצה

טיפול בתנועה למבוגרים מסייע ברובד הנפשי, חברתי וברובד הפיזיולוגי, ומציע פעילות הוליסטית שמשפיע על מערכות נוספות בגוף. הדבר רלוונטי עבור מרבית האוכלוסייה המבוגרת – הן למבוגרים הסובלים מבעיות בריאותיות והן למבוגרים אשר מצבם הבריאותי הכללי מתדרדר, גם אם אין גורם אבחון מדויק. 

רוקדים את החיים - טיפול בריקוד ומחול שיקומי

על מנת ליהנות באמת ממלוא התועלת שיש לתחום שיקומי-טיפולי מסוג זה להציע, מומלץ ביותר להתנסות בו במסגרת תוכנית המתמקדת ומתמחה במיוחד בתחום זה, ומועברת על ידי אנשי ונשות מקצוע מנוסים ומלומדים, אשר כבר סייעו למטופלים רבים להשתקם ולשפר את מצבם הבריאותי באמצעות מפגשי ריקוד תכופים.

ארגון "רוקדים את החיים", הפועל באזור מרכז הארץ ומעביר פעילויות שונות וקבוצות רבות של מחול שיקומי ופיזיותרפיה למבוגרים, מהווה דוגמה טובה למקום בו תוכלו להתנסות בשיטה מוצלחת זו באופן נגיש, נוח, מזמין פנים ובעיקר יעיל מבחינה טיפולית. מטופלים מרוצים יכולים להעיד על השיפור המשמעותי שחוו בעקבות השתתפות בתוכנית , שיפור המגיע לרוב לאחר כשלושה חודשים, בהם משתתפים במפגשי ריקוד מודרכים לפחות פעמיים בשבוע.

ארגון "רוקדים את החיים" מתמחה בריפוי בתנועה  ומחול שיקומי, המשתתפים מעידים כי הם חווים חוויה הוליסטית מומלצת ביותר. מדובר במסגרת חברתית מהנה ורבת ערך, במסגרתה באים באינטראקציה עם אנשים אחרים, בני הגיל השלישי ועוברים יחד חוויה מהנה ומשמעותית עבור כולם.

 בנוסף המפגשים מתקיימים ע"י פיזיותרפיסטית ומטפלת בתנועה מקצועיות , שיסיעו בשיקום פיזי וקוגניטיבי ספציפי. 

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר טלפוני בטלפון מספר: 0547690467 או להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציגים מטעמו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן