מטפלת בתנועה

שלום, שמי ריטה בינדר אלימלך, אני מטפלת בתנועה ומורה לריקודים סלונים ולטיניים, מנהלת תכנית "רוקדים את החיים" יחד עם השותפה שלי לדרך, יוליה גמרמן, פיזיותרפיסטית מוסמכת ובעלת תואר שני בהתמחות בטיפולי פיזיותרפיה לגיל השלישי. 
אני בעלת תעודת מטפלת בתנועה מטעם מכללת וינגייט ובשנים האחרונות מתמחה בעבודה עם אוכלוסיות מיוחדות בגיל השלישי. 

מאז ומתמיד ידוע שלמוזיקה ולתנועה כוח ריפוי עצום. כל אחת מהן בנפרד ושתיהן יחד משפיעות על התפקוד החברתי והרגשי, על הגוף, על המוח וגם על הנפש שלנו. ריקוד מצליח לרומם את מצב הרוח, לשפר את איכות החיים, לחבר אותנו לאחרים, לבטא ולהביע את עצמנו, לחזק את הגוף, לתרגל טכניקות ואסטרטגיות שמקדמות את התפקוד הפיזי ואת היכולות הקוגניטיביות וליהנות מכל היתרונות הללו בעת ובעונה אחת. המטרה שלי, כמטפלת בתנועה, היא לסייע ולכוון את המטופל להתנסות בחוויות גופניות שונות, לפעמים אפילו מאתגרות, כמובן רק בסביבה תומכת ובטיחותית, כדי לאפשר לו להכיר את עצמו מזוויות נוספות ולעזור לו לחבר את החוויה גופנית לחוויה רגשית. זה תמיד מאוד מרגש אותי לסייע לאנשים לגלות ולחוות את עולם הריקוד המופלא ואת השפעותיו החיוניות על הגוף והנפש, ואלו הן בדיוק המטרות של תכנית "רוקדים את החיים".

טיפול בתנועה – מה זה אומר?

כאמור, כמטפלת בתנועה אני יודעת לשלב באופן מדויק בין שלל תרגילים וטכניקות. זאת כדי להבטיח שינוי ניכר במגוון רחב של תחומים.
על ידי חיזוק השרירים והגוף ניתן לשפר את היציבה ולצמצם קושי בהליכה, למשל. טיפול בתנועה מסייע גם בהפחתת כאבים, במניעת נפילות וכן במניעת איבוד שיווי משקל אצל מבוגרים. טיפול בתנועה יוצא מנקודת ההנחה שהקשר בין הגוף לנפש הוא קשר בלתי נפרד, לכן זהו סוג הטיפול שמתאים במיוחד לאנשים המתמודדים עם בעיות רפואיות ומחלות שונות. בעזרת תנועה, מוזיקה וסביבה תומכת ומאפשרת אנשים אלו יכולים לעבד באופן משמעותי את החוויה הגופנית המאתגרת והלא פשוטה.
אל כל אלה מצטרפים גם אספקטים קוגניטיביים. כך, בזמן שאנחנו מתאמנים על רצפים של תנועות ניתן לזהות את שיפור הזיכרון, הקשב והריכוז, ואף היכולת לבצע מספר פעולות במקביל. נוסף לכך, הריקוד בתכנית "רוקדים את החיים" מעניק גם מסגרת חברתית משמעותית. שכן, המפגש עם אחרים מפצה במידה רבה על תחושת הבדידות המוכרת כל כך בגיל המבוגר.

טיפול בתנועה והתמודדות עם מצוקה רגשית

טיפול בתנועה בא לסייע בחוויות רגשיות הקשורות לביטחון שלנו בגופנו וביכולותיו. התנועה והריקוד מאפשרים לכל אחת ואחד לבטא את עצמם ולהביע רגש, לפגוש את הפחדים ולנסות להתגבר עליהם. הם גם מקשרים אותנו לזיכרונות חיוביים, ואין ספק כי הריקוד משפר את מצב הרוח ואת איכות החיים בכלל. למעשה, טיפול בתנועה מפחית באופן ניכר תסמינים נפשיים ורגשיים שונים, מהופעתם של התקפי חרדה ועד למצבי דיכאון. יתכן כי הדבר קשור בדימוי עצמי טוב יותר או בתחושה כי הביטחון העצמי השתנה לטובה. כך או כך, אל השינוי הפיזי מצטרפים שינויים רגשיים ונפשיים, חברתיים וקוגניטיביים, וזוהי נקודה משמעותית.

טיפול בתנועה - טיפול לגוף ולנפש

זו בוודאי לא בשורה חדשה, אבל נדמה כי הריקוד מוכיח שוב ושוב עד כמה היא נכונה וחשובה: הגוף והנפש מחוברים באופן הדוק, וקשה מאוד להפריד ביניהם. הם משפיעים זה על זו, והקשר ביניהם חזק במיוחד. כמטפלת בתנועה אני מכירה את החיבור הזה היטב, והריקוד חוזר ומדגיש את האינטראקציה הקריטית הזו. הרי התנועה והריקוד מאפשרים לאדם לתקשר ללא מילים, להתחבר עם הסביבה ולזהות את עצמו בתוכה, וזאת תוך שהם דורשים מאיתנו קואורדינציה ושיווי משקל, גמישות ויציבות.
אנחנו עובדים על חיזוק השרירים ועל ייצור קשרים חדשים במוח, לומדים מיומנויות תנועה חדשות ומרגישים טוב יותר במהלך ולאחר הריקוד. אין חיבור טוב מזה, ואין כמעט פעילות שעושה זאת טוב יותר. 

העבודה עם מטפלת בתנועה היא חיונית, משום שהיא מאפשרת לכל אחת ולכל אחד לקבל מענה מדויק ואישי מאוד. ניתן להצטרף לקבוצה או לעבוד באופן פרטני כדי לעזור לכל אחד להיות שותף פעיל בתהליך ההתמודדות עם כל בעיה גופנית – רגשית.

בתכנית "רוקדים את החיים" נעשה שימוש מושכל בתרגילים טיפוליים, ואלה הופכים לחלק בלתי נפרד מהריקוד הקלאסי והיפהפה. זוהי מעטפת ייחודית שמותאמת למשתתפות ולמשתתפים כדי לתרגל אסטרטגיות וטכניקות שונות, אשר נפגעות עם השנים באופן טבעי, או בעקבות מחלות שונות.
לקבלת מידע נוסף על תכנית "רוקדים את החיים" ועל טיפול בתנועה, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר כבר עכשיו בטלפון שמספרו 054-7690467 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן