נפילה מהמיטה מבוגרים

ככל שהשנים חולפות, נדמה שהגוף שלנו משתנה, והתפקוד שלנו רחוק מימי השיא שלו. למעשה, לא מעט נשים וגברים בגיל המבוגר מפגינים זהירות רבה יותר, בעיקר משום שהם חוששים מחוסר שיווי משקל , מיציבות לקויה בהליכה  ומנפילה באופן כללי. בפרט קיים החשש מפני נפילה מהמיטה, שכן נפילה שנראית לכאורה פשוטה עלולה להוביל לפציעות חמורות, לשברים ולנזקים אחרים, הן ברמה הפיזית והן ברמה הפסיכולוגית והנפשית. בכל הקשור לסוגייה של נפילה מהמיטה מבוגרים יכולים בהחלט לחזק את הגוף, את היציבות ואת שיווי המשקל בפרט. יש לא מעט דרכים לעשות זאת, ואלה גם המטרות המרכזיות של תוכנית "רוקדים את החיים", המציעה שילוב ייחודי בין ריקוד לפיזיותרפיה, בין חיזוק הגוף והשרירים לשיפור יכולות קוגניטיביות , יציבה, הליכה ושיווי משקל.

נפילה מהמיטה מבוגרים – למה זה קורה?

ישנן סיבות שונות שיכולות להסביר נפילה מהמיטה אצל מבוגרים בפרט. אחת הסיבות הנפוצות היא ירידה בלחץ דם בזמן מעבר משכיבה לישיבה אשר עלולה לגרם לתחושת סחרחורת. כמו כן, אם ישנה בעיה במערכת הוסטיבולרית, תנועת ראש חדה בזמן קימה יכולה גם היא לעורר סחרחרות, במקרים אלו חשוב להתייעץ עם רופא ולאבחן את הסיבה המדויקת לתופעה. אך גם חולשת שרירים וירידה בטווחי תנועה בגיל מבוגר גורמת לקושי בביצוע מעברים משכיבה לישיבה ומישיבה לעמידה ומעלה את הסיכון לנפילה מהמיטה. אובדן שיווי המשקל אצל מבוגרים  בעת המעידה איננו דבר נדיר, והוא מוכר היטב גם לאנשים צעירים למדי, הרי שנשים וגברים מבוגרים חווים את הסיטואציה הזו באופן שונה. היציבה הלקויה שלהם מושפעת משורה של גורמים, לרבות חוסר שיווי משקל, תחושת חולשה, זמן תגובה איטי, מחלות שונות (כמו פרקינסון או אלצהיימר) ואפילו שימוש מוגבר בתרופות, המאפיין אף הוא את האוכלוסיה המבוגרת יותר. את כל אלה אפשר לצמצם באופן ניכר, באמצעות תהליכי טיפול בתנועה למבוגרים , ובאופן מדויק יותר באמצעות טיפול בריקוד  בתוכנית הייחודית "רוקדים את החיים".

מניעת נפילות מהמיטה בקרב מבוגרים

כדי להתגונן מפני נפילות בגיל מבוגר , ובעיקר מפני השפעות הנפילה, ניתן ליצור סביבה בטוחה יותר ולהשתמש בעזרי עזר שונים שמטרתם לתמוך ולשפר את היציבות. כמובן צריך להתייעץ עם רופא גריאטרי במידה ויש תופעה של סחרחורות. עם זאת, חיזוק הגוף הוא פתרון אפקטיבי וארוך טווח יותר. דרך הריקודים השונים ניתן לעשות זאת בדרך יעילה, מיוחדת ונעימה, לתרגל טכניקות של הליכה לאחור וגמישות, ולראות שיפור ביציבה  ושיווי המשקל. יכולות מעין אלה, של הליכה לאחור למשל, הן יכולות אשר נפגעות ברמות שונות בעקבות מחלת הפרקינסון או בתהליך ההתבגרות וההזדקנות של הגוף, והן מגבירות את הסיכון לנפילה. שיפור יכולות אלה יפחית את הסיכון לנפילה.

שיפור היציבה דרך הריקוד - רוקדים את החיים

בין אם רקדתם בעבר ובין אם לא, גם אתם בוודאי מכירים את היתרונות המרכזיים של הריקוד, מחיזוק הגוף ועד לשיפור סיבולת לב ריאה ואף להעלאת מצב הרוח. עם זאת, יש עוד השפעות משמעותיות רבות שכדאי להכיר. כך, בזמן שאנחנו רוקדים ונדרשים לשמור על גב זקוף, אנחנו משפרים את היציבה ואת הגמישות באופן משמעותי. יתרה מכך, ההתמודדות עם אתגרים הקשורים לשיווי משקל תורמת באופן ניכר ליכולת של הגוף להתמודד עם אתגרים אלה גם בחיי היומיום. טכניקות אלה מסייעות גם מחוץ לרחבת הריקודים, והן מצמצמות סכנות כמו נפילה מהמיטה בקרב מבוגרים.

מעל לכל ברור לחלוטין כי לריקוד יש כוח אדיר והשפעות מבורכות ברמה הפיזית, הנפשית, הקוגניטיבית ואף החברתית. הצוות המקצועי ועתיר הניסיון של "רוקדים את החיים" יוצר חיבור מרהיב ומהנה בין כל אלה, וזוהי חוויה מופלאה עבור הרוקדות והרוקדים. על רחבת הריקודים הזו תכירו אנשים חדשים, תוכלו לבטא את עצמכם באופן יצירתי ומיוחד, תתרגלו רצפים של תנועות ותחזקו את פעילות המוח, ומעל לכל, תשפרו את היציבה ותלמדו אסטרטגיות תנועה שישפרו את התפקוד שלכם בכלל.. 

לקבלת מידע נוסף על פעילויות תוכנית "רוקדים את החיים"  ועל השפעות הריקוד על הגוף ועל התפקוד הקוגניטיבי, הנוירולוגי והתפקוד  היומיומי, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר כבר עכשיו בטלפון מספר: 054-7690467 או השאירו פרטים בטבלה מטב ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן