נפילות בגיל מבוגר

ככל שתוחלת החיים עולה, נפילות בקרב קשישים הופכות לאחת הבעיות המאתגרת שמערכת הבריאות מתמודדת איתן. נפילה מסכנת את הבריאות, היא עלולה להביא לאיבוד עצמאות, ירידה באיכות החיים ואף מוות.

נפילה, מוגדרת כמעבר לא רצוני ובלתי נשלט מעמידה או מישיבה על הרצפה. 

רוב הנפילות מתרחשות בשעות היום בסביבה הביתית בזמן הליכה או עמידה. ישנם אף מקרים של נפילה מהמיטה אצל מבוגרים .

 • מחקרים מראים שכל אדם שלישי, מעל גיל 65, ייפול לפחות פעם אחת בשנה. כלומר, עליה בגיל, מהווה גורם סיכון לנפילות ,לצערנו 5% מתוך הנפילות האלו, יסתיימו בשבר. 

 

 • אנשים מעל גיל 75, נופלים בממוצע 3 פעמים בשנה, אחת מתוך שלושת הנפילות האלו, גורמות לנכות זמנית או קבועה.

למה נפילות בגיל מבוגר מסוכנות?

 • אחת הסיבות לסכנת נפילה בגיל מבוגר היא אוסטיאופורוזיס, ירידה בצפיפות העצם/דלדול העצם. זוהי מחלה כרונית ושקטה המתאפיינת בירידה במסה ובאיכות העצם. המחלה נפוצה יותר אצל נשים לאחר גיל המעבר, אך נשים וגברים מבוגרים רבים סובלים ממנה, הסכנה היא בהיווצרות שברים בעצמות גם בנפילות לא משמעותיות ובטח שבנפילות קשות.
 • כתוצאה מנפילה בגיל מבוגר, עלולים להיגרם נזקים גופניים לא נעימים, כמו, חבלות גוף וראש, קרעים בגידים, שברים ועוד. פגיעות אלו לעיתים קרובות ידרשו אשפוז או טיפול רפואי שיכלול תהליך שיקום ממושך, שלא תמיד מצליח להחזיר את המבוגר לתפקודו המלא, כפי שהיה בעבר.
 • נפילות בקרה מבוגרים, מגבירות חרדה וגורמות לרבים מהם להימנע מלבצע פעילויות מחוץ לבית. ניתוק ממושך מהפעילות ומחברה, יכול לגרום לדיכאון ולירידה בתפקוד הקוגניטיבי., לכן חשוב להקפיד להשתתף בפעילות חברתית או משפחתית, הדבר גורם לשיפור מצב הרוח ושמירה על איכות חיים בריאה ושמחה. 
 • כתוצאה מנפילה בגיל מבוגר, למבוגרים יש ירידה בתפקוד היומיומי, דבר הגורם להם לאבד את העצמאות. לחוסר עצמאות בגיל מבוגר יש השלכות פיזיות ונפשיות ויש לתת התייחסות לכל אחת מהן. הרבה פעמים מפגשים חברתיים יסיעו לשפר את מצב הרוח ואת התפקוד יחד.
 •  קצב הריפוי וההחלמה פחות יעיל והופך לממושך, מורכב וקשוח יותר ככל שהגוף מבוגר יותר. מבוגרים הנפגעים כתוצאה מנפילה יחוו סבל רב, גם בני המשפחה הקרובה והסובבים יחוו קשיים נפשיים לא מבוטלים. לכן רצוי ומומלץ להימנע ככל הניתן הנפילות מיותרות בגיל השלישי.

מה סיבות לנפילות?

אפשר למיין את הסיבות לנפילות ל- 2 גורמים עיקריים:

 • גורמים פנימיים:

מדובר בשינויים פיזיולוגיים – שינויים המתרחשים בגוף באופן טבעי ככל שמתבגרים. חוסר שיווי משקל בהליכה ובכלל  ואי יציבות בהליכה ובכלל , לצד השינויים הפיזיולוגיים ישנם גם שינויים קוגניטיביים – הכוללים ירידה מהירות תגובה, ירידה בחלוקת קשב, שיקול דעת לא תואם את היכולות הפיזיות ואת ההתאמה לסביבה, דבר שמגביר את הסיכון לנפילה בגיל השלישי.

שינוים פתולוגיים – בעיות בריאותיות שונות כגון: לחץ דם, סוכרת, אירוע מוחי, אלצהיימר, פרקינסון ועוד. מחלות אלו גורמות לחוסר שיווי משקל, אי יציבות ולעיתים אך לקשיים בהליכה .

נטילת תרופות – תרופות מסוגים שונים יכולות להשפיע על מצב הערנות והיציבות של המבוגר, לכן בעת נטילת תרופות יש להיזהר עוד הרבה יותר.

תרופות העלולות להגביר סיכון לנפילות באוכלוסייה מבוגרת הן:

 • תרופות נגד דיכאון
 • תרופות אנטי פסיכוטיות
 • תרופות מוסקריניות המשמשות לטיפול באי שליטה על שתן ופרקינסון
 • תרופות להרגעה\שינה מקבוצת בנזודיאזפינים
 • תרופות נגד פרקינסון, יכולות לגרום לסחרחורות וישנוניות רבה

     המופיעה בפתאומיות או בתחילת הטיפול

 • ריבוי תרופות
 • גורמים סביבתיים:

אלו הגורמים הקשורים לשינויים בסביבה שלנו כמו: תאורה פחותה, צפיפות בריהוט הבית, נוכחות של מכשולים כמו חוטים, שטחים שלא מונחים טוב או מים על הרצפה, מדרכה משובשת, נעליים לא מתאימות.

מה צריך לעשות כדי למנוע נפילות בגיל מבוגר?

הבשורה הטובה היא שניתן למנוע נפילות על ידי הקפדה על מספר עקרונות חשובים:

 • התאמת הבית לצרכים האישיים והמשתנים של המבוגר, כך שיהיה בסביבה בטוחה ונוחה.

 

 • יש לקיים בדיקת ראייה ושמיעה אחת לחצי שנה ולהתאים אביזרי עזר במידת הצורך.

 

 • יש להתאים למבוגר אביזרי עזר ביתיים בהתאם לצרכים האישיים והמשתנים.

 

 • יש להקפיד על פעילות גופנית סדירה, פעילות גופנית סדירה, משפרת את יכולות שיווי המשקל אצל מבוגרים , יוצרת גמישות, קואורדינציה ומחזקת את שלד הגוף והשרירים. מומלץ לבצע פעילות אירובית במשך 30 ד' לפחות 5 פעמים בשבוע. מומלץ לקיים תרגילים לחיזוק השרירים ותרגילי שיווי משקל ספציפיים.
רוקדים ולא נופלים

תוכנית רוקדים את החיים הוקמה על ידי ריטה בינדר אלימלך, מטפלת בתנועה, בוגרת וינגיט ויוליה גמרמן, בעלת תואר שני בפיזיותרפיה בתחום האורטופדי ובתחום שיקום מבוגרים. 

ריקוד בליווי מוזיקה, בסביבה חברתית תומכת, הוא דרך פופולרית ומהנה לביצוע פעילות גופנית ואימון קוגניטיבי.

הריקוד הוא פעילות אירובית המעלה את הדופק, משפר את היציבה, הכוח והשרירים, אבל יותר מכל, בזמן תרגול הריקוד המתאמן עובד על תרגילי שיווי משקל ספציפיים שהם חשובים ומהותיים למניעת נפילות אצל מבוגרים.

בעת הריקוד אנו מטים את משקל הגוף מצד לצד, מבצעים צעדים מהירים ואיטיים לכיוונים שונים ובסגנונות שונים, עומדים על רגל אחת ומאתגרים את השיווי משקל. אנו נדרשים לבצע מספר פעולות במקביל, לחזור על רצף תנועות, להתאים תנועה לקצב המוזיקה, להתאים תנועות לבן הזוג ולרקדנים נוספים במרחב, כלומר, אנו מגיבים לסביבה משתנה ומתאימים את עצמנו לסביבה – פעולות אלו דורשות חלוקת קשב ורמת ריכוז גבוהה. 

אימון מסוג זה מסייע באופן משמעותי למנוע נפילות בקרב מבוגרים מכיוון ברוב המקרים המעידה מתרחשת כאשר שימת הלב של האדם מוסתת והוא שם לב למכשול בדרך ולא מגיב מהר ובזמן, לפיכך הוא עתיד לאבד את שיווי המשקל ולמעוד. 

אנחנו בתוכנית "רוקדים את החיים", מזמינות אתכן ואתכם להכיר דרך מהנה ויעילה לשפר את היציבה ושיווי המשקל, לשמור על פעילות גופנית ולהכיר חברים חדשים תוססים ושמחים. 

בשיעורי התנועה והמחול תוכלו לעבוד על אימונים חשובים למניעת נפילות, תוך כדי ריקוד זורם לצלילי מוזיקה, באווירה חברתית תומכת ונעימה.

ניתן להגיע לשיעור ניסיון בתיאום מראש, ההרשמה דרך טלפון מספר: 0547690467 או בדוא"ל: dance4life.rityul@gmail.com."

תוכלו גם להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן