הרצאות וסדנאות לטיפול בריקוד

תכנית "רוקדים את החיים", המשלבת בין מחול שיקומי לפיזיותרפיה, הוקמה בשנת 2015.
מדובר בתכנית ייחודית במינה, המחברת בין עקרונות הטיפול הפיזיותרפי לריקודים סלוניים ולטיניים במטרה לפעול במספר מישורים הקשורים לעולם הגוף, הקוגניציה והרגש, כגון: לשפר יכולות קוגניטיביות, לשפר זיכרון, לשפר הליכה, לשפר שיווי משקל ולמנוע נפילות בקרב אוכלוסייה מבוגרת עם קושי בתנועה וכן לאנשים במצבי חולי שונים (כגון פרקינסון, תרשת נפוצה, משתקמים אחרי אירוע מוחי או התקף  לב). 

בשנת 2018 זכתה התכנית בפרס גליקמן, מטעם ג'וינט-אשל, בנושא החדשנות בתחום הזקנה. התכנית מעוררת עניין רב הן בקרב אנשי מקצוע בעולם הרפואה, הבריאות, הספורט והתנועה והן בקרב אנשים מבוגרים העומדים בפני אתגרי הגיל השלישי.
במהלך 8 שנות פעילותן, זכו מייסדות התכנית להרצות בכנסים מקצועיים בארץ ובעולם ולהעביר מגוון הרצאות חוויתיות בנושא השפעת הריקוד על שיווי המשקל, תבניות ההליכה, שיפור הזיכרון, היציבה וכו' – באשר לאוכלוסיית גיל הזהב במסגרות השונות.
ההרצאות כוללות שיתוף הקהל והתנסות מעשית וחוויתית בפעילויות שונות בליווי מוזיקה במקצבים וסגנונות שונים.

סדנאות לטיפול בריקוד ומחול מבית תוכנית "רוקדים את החיים"

אודות מרצות התכנית לטיפול בריקוד בשילוב פיזיותרפיה שיקומית

 • גמרמן יוליה, MPT 
  יוליה הנה פיזיותרפיסטית מוסמכת החל משנת 2005, בוגרת תואר שני מאוניברסיטת בן גוריון. חוקרת ומתמחה בתחום המחול השיקומי והפיזיותרפיה. ומתאימה הידע שברשותה לצרכי אוכלוסיית הגיל השלישי ולאנשים הסובלים ממחלות נוירולוגיות וקוגניטיביות שונות.

יוליה מתמחה בטיפולי פיזיותרפיה המשלבים ריקוד למען שיפור שיווי המשקל והיציבות, מניעת נפילות בקרב קשישים, טיפול חדשני בטרשת נפוצה, טיפול בפרקינסון ועוד. 

בשנת 2015 חברה יוליה גרמן לריטה בינדר אלימלך ויחדיו הן הקימו וייסדו את תכנית "רוקדים את החיים".

 • ריטה בינדר אלימלך 
  ריטה הנה מטפלת בתנועה ומורה לריקודים סלוניים ולטיניים מעל 25 שנים.
  ריטה השתתפה בבניית תכני לימוד מקצועיים לקורסים בהכשרות מורים לריקוד בקמפוס שיאים, אוניברסיטת ת"א. 

ריטה מתמחה בעבודה עם אנשים המתמודדים עם מחלת הפרקינסון, בדגש על שיפור טווחי התנועה, שיפור היציבות והיציבה, שיפור הכושר הגופני, שיפור היכולות הקוגניטיביות ועוד.

בשנת 2015 חברה ריטה ליוליה גמרמן, ויחד הקימו וייסדו את תכנית "רוקדים את החיים". התכנית מתמחה במחול שיקומי ופיזיותרפיה ומותאמת לצרכי אוכלוסיית הגיל השלישי ולאנשים הסובלים ממחלות נוירולוגיות שונות.

רוקדים את החיים, הרצאה בנושא שיפור שיווי משקל

הרצאות וסדנאות שהועברו מטעמנו לאנשי מקצוע ולקבוצות בני הגיל השלישי, המתמודדים עם קשיים מוטוריים ונוירולוגיים

 

 • הרצאה בנושא: "השפעת הריקוד על שיווי המשקל, התפקוד וההליכה בקרב האוכלוסיה המבוגרת ואנשים הסובלים מהפרעות בתנועה"

ההרצאה מאפשרת היכרות עם מסקנות ונתונים שנתגלו במחקרים העדכניים ביותר, אודות השפעות הריקוד על התפקוד, שיווי המשקל וההליכה בקרב האוכלוסיה המבוגרת בכלל וחולי פרקינסון בפרט.
משך ההרצאה כ-60 דקות.

 • הרצאה בנושא: "מחול ככלי שיקומי"

ההרצאה סוקרת את השפעות הריקוד על המוח, מעבר לתרומה הפיזית הברורה, על הקוגניציה, מצב הרוח והקשרים החברתיים.
ההרצאה חושפת בפנינו את אפשרויות השילוב בין האימון הקוגניטיבי והפיזי, בסביבה עשירה בגירויים, מוסיקה, חברה ועוד.

משך ההרצאה 60 דקות. 

 • הרצאה בשילוב סדנה מעשית

מטרת הסדנאות היא לחשוף דרך חדשנית ויצירתית לשיפור תפקודי התנועה בקרב מטופלים הסובלים מהפרעות בתנועה וממחלות נוירולוגיות.
כמו כן, בהמלך הרצאות ניתנת הדרכה להתאמת סגנון וקצב המוזיקה, בהקשר למטרות התרגול השונות.

הסדנה כוללת: 

 1. הרצאה בנושא השפעת הריקוד על שיווי המשקל, התפקוד וההליכה בקרב האוכלוסיה המבוגרת ואנשים הסובלים מהפרעות בתנועה. הצגת עקרונות "תכנית רוקדים את החיים", מטרותיה והרקע האקדמי והמחקרי להקמתה.

        משך ההרצאה 30 דקות.

2. סדנה מעשית במחול שיקומי, הכוללת תרגילי מחול ופיזיותרפיה בליווי מוזיקה בסגנונות שונים.
מטרת הסדנה היא להציג הכלים לשיפור שיווי המשקל ותבניות ההליכה בקרב אנשים הסובלים מהפרעות בתנועה והתאמת תרגילי מחול למתמודדים עם בעיות תפקודיות ברמות השונות.

משך ההרצאה 60 דקות

 

 • סדנה יומית במחול שיקומי

הסדנא כוללת הרצאה בנושא השפעת הריקוד על שיווי המשקל, התפקוד וההליכה בקרב האוכלוסיה המבוגרת ואנשים הסובלים מהפרעות בתנועה (סקירה ספרותית).

סדנאות מעשיות בנושאים הבאים:

 • תרגילים לשיפור ההליכה ושווי המשקל המבוססים על מחול
 • שימוש באביזרי תרגול ומחול מגוונים
 • תרגילי מחול לשיפור סיבולת לב ריאה באימון אירובי, כח, קוארדינציה וגמישות. ומשחקי תנועה מפעילי דמיון, כישורים קוגניטיביים ורגשיים, ביטוי והבעה – בדגש על שיווי המשקל.
 • ריקוד הטנגו ככלי עבודה עם האוכלוסיות המיוחדות.
  הסבר אודות דגשי ההדרכה של ריקוד הטנגו – ליצירת חוויית ריקוד מהנה ויעילה להשגת המטרות הטיפוליות הספציפיות גם יחד – בדגש על שיפור שיווי המשקל.
 • עבודה עם מוזיקה. הדרכה בליווי מוזיקה

היקף הסדנה היומית במחול שיקומי –
7 שעות אקדמיות (הרצאה תיאורטית במשך שעה וסדנה מעשית במשך 6 שעות).

 • הרצאות לאוכלוסית הגיל השלישי

לאורך שנות פעילותה של תכנית "רוקדים את החיים" זכינו להעביר הרצאות רבות לאוכלוסית הגיל השלישי במסגרות שונות, כגון: מועדוני יום לגיל הזהב, כנסים, ימי עיון ואירועים בחסות העמותות השונות, עיריות, בתי אבות, דיור מוגן ועוד.

אנו מקפידות על הרצאות מעניינות, חוויתיות ונגישות, המועברות "בגובה העיניים". בהרצאותינו אנו נוגעות בנושאים חשובים הקשורים בשיפור שיווי המשקל ובמניעת נפילות בקרב מבוגרים.
מטרת פעילותנו היא להנגיש את עולם המחול ואת כל הפלאים שברשותו להציע – ברובד הפיזי, הקוגניטיבי והרגשי – לאוכלוסיה המבוגרת, המתמודדת עם קשיים בתנועה. 

נושא ההרצאה: מניעת נפילות ושיפור שיווי המשקל בעזרת טכניקות מעולהם מחול

מטרות ההרצאה 

 • המשתתפים יכירו את הסיבות לנפילות בקרב האוכלוסיה המבוגרת וילמדו מהן הדרכים למניעתן.
 • המשתתפים יקבלו הסבר על מערכת שיווי המשקל של גופנו וילמדו תרגילים המאתגרים ומשפרים את המערכת הזו בצורה בטיחותית ונכונה.
 • המשתתפים יכירו את תרומות הריקוד למערכות שיווי המשקל וההליכה. 
 • המשתתפים יתנסו בתרגול מעשי במחול השיקומי על פי תכנית "רוקדים את החיים", בדרך חוויתית ובליווי מוזיקה.
רוקדים את החיים, הרצאות וסדנאות, טיפול בריקוד

תחום המחול השיקומי הינו תחום חדש המתפתח בארץ ובעולם. תכנית "רוקדים את החיים" יצרה שילוב ייחודי בין עקרונות הטיפול הפיזיותרפי לבין עולם הריקודים הסלוניים והלטיניים.
לאורך השנים יצרו יוליה גמרמן וריטה בינדר כלי טיפולי יעיל ובעל השפעה מוכחת על התפקוד והבריאות בקרב האוכלוסיה המבוגרת ובקרב האוכלוסיה הסובלת ממחלות נוירולוגיות שונות. 

לא בכדי נאמר כי מה שחשוב לא פחות מהתוצאה, זו הדרך! וזהו הקו המנחה את תכניתנו – בדרך להשגת מטרותיה הטיפוליות, מאפשרת תכנית "רוקדים את החיים" מענה לצרכים הפיזיים, הרגשיים והקוגניטיביים של אוכלוסיות כה רבות ומגוונות, ובעיקר מעניקה התכנית למשתתפיה מסגרת חברתית תומכת, אוהבת וחמה.
התכנית מעודדת היווצרותם של קשרים חברתיים כנים ומרוממי נפש, ומפיגה בחן וחדוה את בדידתם של המשתתפים והמתנדבים הלוקחים בה חלק.

נשמח לחלוק עמכם את הניסיון והידע העשיר שצברנו במהלך השנים ולפתוח בפניכם עולם חדש ושלם של טיפולי פיזיותרפיה באמצעות מחול וריקוד.

תוכלו ליצור עמנו קשר בטלפון שמספרו 054-7690467 או לכתוב לנו לדוא"ל: dance4life.rityul@gmail.com, ניתן, כמו כן, להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן