פעילות גופנית בגיל השלישי

על אף שהיא חשובה בכל גיל, פעילות גופנית משמעותית מאוד בגיל השלישי. דווקא בשלב בו נדמה כי הגוף נעשה קצת יותר חלש, וגם פעולות פשוטות ושגרתיות נתפסות כמורכבות יותר, התנועה עשויה לייצר שינוי של ממש. יש לה השפעה רבה על סיבולת לב ריאה, וכן היא מסייעת בחיזוק הגוף ובשיפור הגמישות שלו. אלא שזה ממש לא הכל, כאשר הפעילות מבוססת על ריקוד ותנועה, היא מסייעת לנו לתרגל שינויי כיוון וסיבובים, הליכה לאחור ועמידה על רגל אחת. כך ניתן לחזק את השרירים, לשפר את היציבה, ולצמצם הופעתם של תסמינים אחרים המוכרים היטב בגיל המבוגר, לרבות קשיים בהליכה בגיל השלישי או בעיות הקשורות בחוסר יציבה.

שיפור שיווי המשקל, הקואורדינציה וההליכה

כאשר אנחנו מתרגלים את תנועות הריקוד ומתמקדים בלימוד הכוריאוגרפיה, יש לכך השלכות רבות וחשובות מאוד. מעל לכל, זוהי ההזדמנות שלנו להתמקד בשרירים ובשלד, ולחזק אותם הרבה יותר. בנוסף לכך, רצפי התנועות, הסיבובים והתרגילים השונים, כל אלה יחד מסייעים לשיפור שיווי המשקל והיציבה, מה שתורם גם להליכה ועשוי לצמצם במידה רבה את הסיכון לנפילות.

כל זאת לצד גמישות מרבית, שיפור הקואורדינציה והגדלת טווח התנועה. כך ניתן גם לראות שיפור ניכר בתפקוד של חולי פרקינסון ושל אנשים אשר עברו אירוע מוחי, וזאת בזכות הריקוד.

שיפור יכולות קוגניטיביות דרך התנועה

לצד היתרונות הפיזיולוגיים שיש לפעילות הגופנית להציע בגיל השלישי, ובפרט לריקוד, חשוב לזכור כי את התרומה של הריקוד נוכל לזהות גם בתחומים אחרים. כך הריקוד מסייע בשיפור הקשב והריכוז, ומעכב תופעות של איבוד זיכרון בגיל מבוגר. זאת משום שבמהלך הריקוד אנחנו מתאמנים על רצפים של תנועות, על הקצב המדויק ועל הסינכרון בין התנועות למוזיקה. בדרך זו התנועה משפיעה במידה רבה על שיפור יכולות קוגניטיביות ומסייעת אף כשיטה לשיפור הזיכרון.

פעילות גופנית – החיבור בין גוף לנפש

אנחנו שומעים לא מעט עד כמה החיבור בין גוף לנפש הוא חשוב, ומה הוא תפקידה של הפעילות הגופנית כציר מרכזי המחבר ביניהם. על אף שרבות הן הפעילויות שיכולות לסייע לחיזוק הגוף ולשיפור מצב הרוח והרווחה הנפשית, הריקוד הוא אחד הכלים הטובים ביותר שעומדים לרשותנו. הוא מתבצע לצלילי המוזיקה, והמחקרים כבר זיהו בעבר את ההשפעות החיוביות שיש למוזיקה על ייצור דופמין ועל מצב הרוח שלנו.

בנוסף, הריקוד גם מאפשר לנו לבטא את עצמנו, וכשהוא מתבצע בקבוצה אנחנו מפתחים קשרים חברתיים (או מחזקים קשרים קיימים), ואלה הם בדיוק המרכיבים שהופכים אותנו לאנשים שמחים יותר, מלאי אנרגיה ותחושת חיוניות. תוך כדאי ריקוד בקבוצה אנחנו מפתחים ומחזקים גם קשרים בין תאי המוח שלנו וכך תורמים רבות לגמישות המוח.

הבשורה החשובה היא כי אפשר לשלב בין הקסם של הריקוד והכוח האדיר שלו, לבין היתרונות המרכזיים של הטיפול הפיזיותרפי, ושל שיטות ריפוי בתנועה. על רחבת הריקודים אנחנו יכולים להתמודד עם אתגרים רגשיים וקוגניטיביים מצד אחד, ולחזק את הגוף ואת הנפש מהצד השני. אנחנו יכולים להביע רגשות, לתקשר טוב יותר עם הסביבה שלנו ולהוציא את עצמנו החוצה בדיוק כפי שאנחנו, באופן טבעי ואותנטי.

זהו הסוד האמיתי מאחורי הקסם של תוכנית "רוקדים את החיים", שמביאה לרקדנים ולרקדניות את כל הטוב מכל העולמות: טיפול ותנועה, שיקום והנאה גדולה.

אתם מוזמנים להצטרף לתוכנית, וליהנות מהחוויה המרתקת והעוצמה של הריקוד. למידע נוסף ולהצטרפות לתוכנית "קודים את החיים טיפולי פיזיותרפיה במחול ובתנועה, תוכלו ליצור איתנו קשר כבר עכשיו בטלפון שמספרו 054-7690467 או להשאיר פרטים בטבלה מטה ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן