אי יציבות בהליכה חרדה

התחושה הזו מוכרת לרבים מאיתנו, וסביר להניח שגם לך. הפחד הפיזי גורם לאי שקט, וקשה להשתחרר מההרגשה שמשהו עומד לקרות, והוא לא בהכרח חיובי. זו יכולה להיות סכנה אמיתית או לחלופין, סכנה שנדמה לנו שקיימת או עלולה לארוב בפתח. 

במצבים של אי יציבות בהליכה חרדה היא בהחלט הגיונית ונפוצה מאוד. קיים קשר הדוק בין נפילות לחרדה מנפילות, כל נפילה היא חוויה שלילית. חרדה מנפילה גורמת לאדם להיות יותר זהיר בתנועות שלו, להימנע מלעשות דברים שהיה רגיל לעשות קודם, לכן הוא עלול להפוך לפחות פעיל ועל ידי כך להגביר את הסיכון לנפילה הבאה. אך במקום להתמקד בפחד ולאפשר לחרדה להשתלט, כדאי לזכור שישנם צעדים שונים אשר מאפשרים לשבור את המעגל הזה ולהקל על קשיים בהליכה בגיל השלישי וכן למנוע נפילות בגיל מאוחר . התוכנית הייחודית של "רוקדים את החיים" היא פתרון מצוין שמעניק כלים פרקטיים ותרגול משמעותי מכוון במיוחד לשיפורמירידה בכוח השרירים וטווחי תנועה, ירידה ביעילות של מערכת החושית ההליכה למשתתפים בכל גיל, כדי להבטיח תחושת כוח ויציבות ולהפיג את תחושת החרדה.

אי יציבות בהליכה – הגיל והתרגיל

עבור מי שמתמודד עם אי יציבות בהליכה חרדה היא תגובה טבעית ומובנת. עם זאת, חשוב להבין מה גורם לאי היציבות ואיך ניתן לשנות ולשפר את המצב. אם כן, בין הגורמים המרכזיים המשפיעים על היציבות ועל שיווי המשקל, ואף עלולים להגביר את הסיכון לנפילות, ניתן למנות את הירידה בתפקוד הגוף הנובעת מירידה בכוח השרירים וטווחי תנועה, ירידה ביעילות של מערכת החושית המדווחת בכל רגע נתון מה קורה עם הגוף שלנו. אלה משפיעים על התנועה ועל היציבות, וכן על הופעתו של קושי בהליכה . לרוב ניתן לזהות מאפיינים אלה בקרב מבוגרים, אם כי בהחלט ייתכן כי גם נשים וגברים יחוו תסמינים מעין אלה בגיל צעיר יותר, למשל בשל מחלה או תאונה.

איך ריקוד משפר אי יציבות?

אם התמודדתם בעבר עם קשיים בהליכה או הרגשתם חוסר יציבות למשל, סביר להניח שהציעו לכם לעסוק בפעילות גופנית. הרי פעילות מהסוג הזה לא רק משפרת את ההרגשה האישית אלא גם מאפשרת לנו לחזק את הגוף. שני משתנים אלה בהחלט נוכחים גם בעולם הריקוד, אך התוכנית הייחודית של "רוקדים את החיים" מוסיפה עוד שורה ארוכה של יתרונות בולטים , ואלה תורמים רבות גם לגוף וגם לנפש, גם לתפקוד המנטלי וגם לתחושה הכללית. ואם בקרב נשים וגברים שחווים אי יציבות בהליכה  פחד וחרדה נוכחים כמעט תמיד, הרי שהתנועה לצלילי המוזיקה יכולה להשפיע גם על רמות החרדה ועל התחושה הכללית בכלל.

חוסר שיווי משקל בהליכה – כך תשנו את המצב

הריקוד דורש מאיתנו קואורדינציה של כל חלקי בגוף, ביצוע אינסוף צעדים לכיוונים שונים, במקצבים משתנים והתרגול הזה ללא ספק משפר את המצב באופן משמעותי. הוא גם מאפשר לנו לתרגל אסטרטגיות שונות, כמו הליכה לאחור או סיבובים, מה שבהחלט משפיע על תחושות של חוסר שיווי משקל בהליכה  ועל אי יציבות בכלל. במילים אחרות, התנועה לצלילי המוזיקה, בליווי מקצועי ובשילוב תרגילים אשר מקורם בעולמות הפיזיותרפיה והטיפול, היא דרך נהדרת להתחזק, להשיג מחדש את השליטה על הגוף ולמנוע אי יציבות בהליכה, חרדה ותופעות לוואי אחרות.

דרך ייחודית להתמודדות עם קשיים בהליכה בגיל השלישי

החשש התמידי מפני נפילות, קושי בהליכה או איבוד שיווי משקל הוא חשש המוכר היטב לבנות ובני הגיל השלישי. נדמה כי הם צועדים תמיד בזהירות רבה, משתדלים לשמור על יציבות ומבינים כי נפילה עשויה להקשות באופן ניכר על איכות החיים, שכן בגיל המבוגר גם נפילה פשוטה עלולה להתבטא בכאב ממושך ובתסמינים אחרים. עם זאת, ניתן לזהות שיפור ניכר בתחושת היציבות בקרב המשתתפים בתוכנית "רוקדים את החיים" אשר הופכת את הריקוד לכלי טיפולי מהנה מאוד, שמשיג את כל המטרות הפיזיולוגיות, משפר את התפקוד הקוגניטיבי ואף מקל על תחושת הבדידות, האופיינית אף היא בגילאים אלה. חשוב לציין שהריקודים בתוכנית שלנו מתבצעים בזוגות, המשתתפים הפחות יציבים, בעלי סיכון גבוה לנפילות רוקדים בליווי בני זוגם או מתנדבים . הדבר מאפשר להנות מתרגול וריקוד חופשי במרחב עם תמיכה צמודה תוך שמירה על בטיחות. 

לקבלת מידע נוסף על תוכנית "רוקדים את החיים" ועל ההתמודדות עם יציבות בהליכה וחרדה, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר טלפוני כבר עכשיו בטלפון מספר: 054-7690467 או להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן