קושי בהליכה

פעם היית בכושר מצוין, וגם ההליכה נראתה כמו משימה פשוטה וטבעית מאוד. אלא שעם השנים משהו החל להשתנות. מחלות שונות השפיעו על התפקוד, על כוחם של השרירים ועל הגמישות של המפרקים. לפתע מורגש קושי בהליכה, וגם שיווי המשקל כבר לא מה שהיה פעם. למרות שנראה לנו שהליכה היא פעולה אוטומטית, זה לא לגמרי נכון. אפילו הליכה רגילה שאנחנו עושים מגיל קטן באופן יומיומי דורשת שליטה וקשב. ניתן לראות את העניין בצורה בולטת כאשר מנסים לשאול אדם מבוגר שאלות תוך כדי הליכה, לרוב הוא יעצור על מנת לענות. עקב שינויים וירידה בתפקוד הקוגניטיבית , הקשורים לעליה בגיל יש קושי לבצע 2 פעולות בו זמנית. הדבר מגביר את הסיכון לנפילות בגיל מבוגר. אחד המענים המדויקים לבעיות הללו הוא הריקוד, ועבור רבות ורבים ממשתתפי "רוקדים את החיים" קושי בהליכה הוא נושא עבודה עיקרי וחשוב ביותר.

הגורמים המשפיעים על קושי בהליכה

ישנם גורמים שונים אשר עשויים להסביר קושי בהליכה בקרב מבוגרים. כאמור, מחלות שונות ואפילו תאונה עלולים להשפיע על התפקוד ועל פעולת ההליכה בפרט. פגיעות עצביות שונות כגון פרקינסון , אירוע מוחי , טרשת נפוצה  ועוד פוגעות באופן ישיר ביציבות, תבנית הליכה ופרמטרים רבים  הקשורים לאיכות ההליכה. כדי להתמודד עם בעיות מהסוג הזה ניתן לאתר שורה של פתרונות. מומלץ מאוד להתייעץ עם פיזיותרפיסט אשר יבצע תהליך אבחנתי בשלב ניתוח הליכה, יאתר את הסיבות להפרעת ההליכה ויתאים דרכים לשיפורם. הטיפול בקושי בהליכה בגיל מבוגר  יכול לכלול חיזוק שרירים, הגדלת טווחי תנועה, שינוי תבנית הליכה, התאמת נעלים ואביזרי עזר במידת הצורך בהתאם לתוצאות הבדיקה. 

השפעות הריקוד על קושי בהליכה

בזמן ריקוד אנחנו עושים אינסוף צעדים לכיוונים שונים, במקצבים משתנים, ריקוד עשיר בתכניקות רבות אשר יכולות להשפיע באופן ישיר על תבנית ואיכות ההליכה. ככל שהמטרה שלנו היא להוביל לשיפור היציבה  ושיווי המשקל, להקל על פעולת ההליכה ולתפקד באופן מיטבי, תוכנית טיפול בריקוד וטיפול בתנועה הייחודית של "רוקדים את החיים" , היא הפתרון האולטימטיבי והסיבה לכך היא השילוב המנצח בין הידע שלנו בפיזיותרפיה, טיפול בתנועה  וטכניקות מחול. למעשה, בתוך התנועות המרהיבות ובין ווריאציות המחול היפהפיות משתלבים תרגילים טיפוליים. כך הופכים הריקודים המוכרים לאלמנט טיפולי של ממש, המאפשרים לנשים ולגברים בגיל המבוגר לתרגל טכניקות שונות, מהליכה לאחור ועד לביצוע סיבובים. זהו ריקוד אשר דורש קואורדינציה ומחזק את השרירים, משפר סיבולת לב ריאה ויוצר אתגר מושלם על מערכת שיווי המשקל. במילים אחרות, טיפול בריקוד  יכול להעניק מגוון רחב מאוד של יתרונות ברמה הפיזית.

לא רק פיזי: שיפור היכולות הקוגניטיביות

לריקוד יש כאמור לא מעט יתרונות והשפעות מבורכות, ורבים מהם קשורים לא רק בשיפור יכולת ההליכה, אלא גם בשיפור יכולות קוגניטיביות . בזמן הריקוד המשתתפים נדרשים לבצע מספר פעולות בו זמנית: לבצע את הצעדים, להיות קשובים למוזיקה, להתאים את עצמם לסביבה משתנה. זה סוג תרגול שעוזר מאוד לשפר את הריכוז וחלוקת הקשב ויש לו קשר הדוק למניעת נפילות. כך, במהלך התרגול במסגרת "רוקדים את החיים" אנחנו לומדים מיומנויות תנועה, מה שמשפיע גם על התפקוד הפיזי וגם על תפקוד המוח ועל היווצרותם של קשרים חדשים במוח. בנוסף אנחנו מתרגלים רצפים של תנועות מורכבות, מפתחים יכולות ריכוז וחלוקת קשב, ואף מתאמנים על משימות שונות המתבצעות במקביל.

תוכנית רוקדים את החיים - חוויה מעצימה שתשפר את היכולות הפיזיות שלכם

לריקוד יש כוח אדיר והשפעה גדולה, הוא מחזק את הגוף ומרומם גם את מצב הרוח. נדמה כי אין ספק באשר לעוצמת הריקוד, לחוויה המופלאה שהוא מספק, ולתרומתו על הקשרים החברתיים ועל התחושה שאנחנו חלק ממשהו גדול ומרגש. בנוסף לכל אלה הריקוד בתוכנית "רוקדים את החיים" מספק מענה משמעותי לכל מי שמתמודד עם קושי בהליכה, לכל מי שחושש מפני אי יציבות בהליכה  או עם חוסר שיווי משקל בהליכה , וכן למי ששואף למנוע נפילות בגיל מבוגר ואת השפעותיהן . עם תרגילים מותאמים, צוות מקצועי ועתיר ניסיון, ומעקב אישי לבחינת ההתקדמות וההצלחה של התוכנית, זוהי המעטפת הטובה ביותר שמעניקה לכל רקדן ורקדנית את תשומת הלב שהם ראויים לה. השילוב של מתנדבים  בשיעורים שלנו מאפשר תרגול ביטוחתי, יעיל ומהנה לאלו שחוששים ללכת ללא תמיכה חיצונית ונמצאים בקבוצת סיכון לנפילות. 

אנחנו בתוכנית "רוקדים את החיים", מזמינות אתכן ואתכם להכיר דרך מהנה ויעילה לשפר את היציבה ושיווי המשקל, לשמור על פעילות גופנית ולהכיר חברים חדשים תוססים ושמחים. 

לקבלת מידע נוסף על תוכנית "רוקדים את החיים" אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר כבר עכשיו בטלפון מספר: 054-7690467 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן