שיטות לשיפור הזיכרון

היכולת שלנו לשלוף מהזיכרון שביבי מידע היא בעלת חשיבות עליונה. אנחנו משתמשים בכלי המופלא הזה, שנקרא זיכרון, כמעט בכל רגע נתון. אנחנו זוכרים שמות ותאריכים, את ימי ההולדת של הקרובים אלינו, את הדרך למשרד, וגם איך לבצע פעולות בסיסיות כמו נהיגה. אלא שהזיכרון זקוק גם לתרגול ולחיזוק, שכן לאורך השנים הוא עלול להתמודד עם שינויים והשפעות שונות. הגיל עושה את שלו, בעיות זיכרון עלולות להתגלות וגם קשיים בריכוז עשויים לפגוע ביכולת שלנו לזכור דברים חדשים. למרבה המזל יש היום שלל שיטות לשיפור הזיכרון , והריקוד הוא אחד הכלים הפרקטיים והמרכזיים שעומדים לרשותנו. זהו גם לב ליבה של תוכנית "רוקדים את החיים", המציע דרך שונה ומלהיבה לשיפור יכולות קוגניטיביות , ובפרט לשיפור הזיכרון.

שיפור הזיכרון – למה זה חשוב?

לזיכרון יש תפקיד מרכזי בכל רגע נתון בחיי היומיום שלנו, ומשום כך מומלץ לחזק אותו ולמנוע את הפגיעה בו. מנגד, כאשר ניתן לזהות תחילתו של איבוד זיכרון בגיל מבוגר , ניתן להשתמש במגוון שיטות לשיפור הזיכרון. הרי בהחלט ניתן להסכים כי הזיכרון הוא שריר, ובדומה לשרירים אחרים בגוף – הוא זקוק לתרגול –אם לא נשתמש בו אנחנו נתחיל לאבד אותו.  בעזרת אימון מיטבי נוכל לשפר ולחזק אותו, ואימון מהסוג הזה כולל לימוד רצף של פעולות מצד אחד, וחזרתיות מן הצד השני. בתהליך הריקוד שני אלה מקבלים מקום של כבוד, שכן הרוקדים מתרגלים רצפים של תנועות, ולצד ההנאה הגדולה מהמוזיקה והקצב, הם שולפים את הידע הזה מהזיכרון לפי דרישה. זאת, תוך שהם חוזרים על התנועות, מרכיב בסיסי באימון המוח, כאמור.

שיפור הזיכרון - אינטראקציות חברתיות ומעגלי תקשורת

ישנם לא מעט מחקרים שמראים קשר ברור והדוק בין אינטראקציות חברתיות לזיכרון, בעיקר משום הקשרים שאנחנו יוצרים עוזרים לנו להתמודד עם מצבים שונים, ומונעים תחושות של מתח ודיכאון. בתוכנית "רוקדים את החיים" המעגלים החברתיים הם ללא ספק מוטיב מרכזי. גם ללא היכרות מוקדמת עם הרקדנים והרקדניות האחרים, וגם ללא בן או בת זוג, הקבוצה מספקת מרחב נהדר שבו יכולים המשתתפים והמשתתפות להכיר, וליצור קשרים חברתיים חדשים. 

אין ספק כי לריקוד יש שורה ארוכה של יתרונות, הן ברמה החברתית, הן ברמה הפיזית והן ברמה הקוגניטיבית. זוהי אחת הדרכים הטובות ביותר ליהנות מכל העולמות. הפעילות החברתית מחזקת את התקשורת הבינאישית, והמגע עם אחרים מפצה היטב על תחושת הבדידות המוכרת כל כך בגיל המבוגר. המוזיקה משפרת את מצב הרוח ומאפשרת לנו להביע רגש, וזאת במקביל לתנועה המשפרת את סיבולת לב הריאה, את השרירים ואת הגוף בכלל. נוסף על כל אלה, הריקוד בתוכנית "רוקדים את החיים" הוא כלי לטיפול בתנועה למבוגרים וטיפול בריקוד, אשר מורכב מלימוד של תנועות חדשות, המחייבות לימוד מיומנויות, רצפים של תנועות, חלוקת קשב ותרגול של ביצוע משימות שונות במקביל. 

רוקדים את החיים ומשפרים את הזיכרון

על אף שישנן שיטות שונות לשיפור הזיכרון, מפתרון תשבצים ועד לשינון פריטים באופן אקראי, לריקוד יש עוצמה אדירה והשפעות חיוביות בהיקף רחב הרבה יותר. התוכנית הייחודית "רוקדים את החיים" מקיימת טיפול בריקוד ובמחול וטיפול בתנועה למבוגרים  ומציבה במרכז את כל אלה – את הרוח ואת הנפש, את הגוף ואת המוח. זוהי תוכנית שמאפשרת לכל אחד ואחת להפוך לחלק בלתי נפרד מהקבוצה, לנוע לצלילי המוזיקה ולשפר את היכולות הקוגניטיביות בכלל. לקבלת מידע נוסף על התוכנית ועל השפעותיה על שיפור הזיכרון ועל הקוגניציה בכלל.

המפגשים מתקיימים ע"י פיזיותרפיסטית ומטפלת בתנועה מקצועיות , שיסיעו בשיקום פיזי וקוגניטיבי ספציפי. 

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר טלפוני בטלפון מספר: 0547690467 או להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציגים מטעמו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן