שיקום אחרי אירוע מוחי

אירוע מוחי, המוכר גם בשם שבץ מוחי, הוא למעשה תוצאה של פגיעה באספקת הדם התקינה למוח. ברוב המקרים הוא נגרם בעקבות חסימת כלי דם ועשוי להיגרם גם בעקבות דימום מוחי. כך או כך, אירוע מוחי מוביל לפגיעה אזורית במוח, ולנזקים שחלקם אף עשויים להיות בלתי הפיכים. אלא שיש גם בשורה חיובית שכדאי לתת עליה את הדעת, והיא שניתן להשתקם גם במצבים מהסוג הזה. למעשה, בזכות השיטה החדשנית של "רוקדים את החיים" שיקום אחרי אירוע מוחי הוא בהחלט אפשרי, והדרך אל המטרה נעימה הרבה יותר.

אירוע מוחי ותופעות הלוואי

ישנן מספר תופעות לוואי, אשר עשויות להיות נפוצות בשיעורים שונים בקרב גברים ונשים לאחר אירוע מוחי. בין השאר נפוצות הפרעות קשב וריכוז, בעיות בבליעה, דיכאון, ירידה במצב הרוח, כאבים וכן פגיעה במיומנויות השפה, לרבות קריאה, כתיבה ודיבור. בנוסף, במקרים רבים חווה האדם מוגבלות בהליכה אי יציבות בהליכה  או בתנועה. יש מי שיתמודד עם הפרעות קלות יחסית, לצדן יוכל להמשיך לחיות ולתפקד באופן כמעט מלא, ומי שיזדקק לסיוע סיעודי. עם זאת, בהחלט ניתן לפעול בדרכים שונות כדי להשתקם גם לאחר אירוע מוחי, לשפר את איכות החיים ולתפקד בצורה טובה הרבה יותר. 

שיקום אחרי אירוע מוחי – במה מטפלים?

כאמור, אירוע מוחי עלול להוביל לפגיעות נוירולוגיות שונות ובכך להשפעה על התפקוד היומיומי של המטופל, בין תופעות הלוואי עשוי להופיע חוסר תחושה בכפות הרגליים יש השפעה לא מבוטלת על שיווי המשקל , ואילו שיתוק או חולשה באחד מצדי הגוף עשוי לפגוע ביכולת ההליכה. יחד עם זאת, חשוב לזכור שישנם מספר גורמים שעשויים להשפיע על תהליך השיקום ועל החזרה לתפקוד מיטבי לאחר האירוע. לרוב ההמלצה היא לפנות לגורם מקצועי המתמחה בשירותים כמו ריפוי בעיסוק או פיזיותרפיה, למשל. היום אפשר למצוא עוד שלל פתרונות ייחודיים ושיטות מתקדמות לשיקום פיזי וקוגניטיבי, כמו ריקוד, אשר תורם רבות גם ברמה החברתית והנפשית. הריקוד הוא אחד הכלים המופלאים שעומדים לרשותנו, והוא ניצב בלב ליבו של תוכנית "רוקדים את החיים", המשלב היטב בין עקרונות טיפול הפיזיותרפיה לקסם ולאנרגיה של הטיפול בריקוד . הפעילות נבנתה בצורה מסוימת כאשר בעזרת כל ריקוד מקדמים מטרות טיפוליות ספציפיות. כמו חן בכל תהליך שיקומי נושא ההתמדה הוא בין החשובים ביותר והרבה יותר קל להתמיד בפעילות שהיא מהנה וכיפית. 

שיקום אחרי אירוע מוחי – תפקידו של הריקוד

לצד היתרונות הרבים שיש לריקוד להציע, אין ספק שמדובר בכלי שיכול לסייע רבות גם לתהליכי שיקום אחרי אירוע מוחי. זאת משום שהוא משלב באופן מדויק בין כוח, גמישות ושיווי משקל, לחיזוק מרכיבים קוגניטיביים כמו זכרון, ריכוז ולימוד מיומנויות. למעשה, ריקוד עשוי להקל על תופעות שונות הנובעות מהאירוע המוחי, לרבות קושי בהליכה , אי יציבות, או ירידה בתפקוד הקוגניטיבי . הוא מאתגר את מערכת שיווקי המשקל שלנו, וכך הוא מאפשר לנו להתמודד טוב יותר עם בעיות הקשורות בשיווי המשקל. עקרון החזרתיות שנדרש ללימוד ריקוד עוזר מאוד בתהליך השיקום. יש לתרגל שוב ושוב לאחר שהצלחנו בביצועה כדי לגרום לשינוי מוחי. תרגול והתנסויות אינטנסיביות, חוזרות וחיוביות, כדי לחזק את הנתיבים המתחדשים במוח וכך לשחזר ולשקם תפקודים שנפגעו. נוסף על כך, הדרישה לשמירה על גב זקוף משפרת את היציבה, ומעל לכל חשוב לזכור כי הפעילות הגופנית עצמה מעודדת הפרשת חלבונים המסייעים לייצור של תאים וכלי דם חדשים במוח. הפלסטוית של המוח מאפשרת לו להחלים לאחר פגיע נוירולוגית, ליצור קשרים חדשים (סינפסות) בין תאי עצב (נוירונים) ולהתאים עצמו למצבים חדשים.

שיקום קוגניטיבי לאחר אירוע מוחי

בנוסף להשפעות הברורות שיש לריקוד על היציבה, על הגמישות ועל הגוף בכלל, הוא תורם רבות גם לשיפור יכולות קוגניטיביות . זאת משום שהוא מאמן אותנו בביצוע משימות שונות במקביל, מחייב אותנו להפגין ריכוז מקסימלי, ותורם ליכולות הלמידה והזיכרון, שכן לאורך הריקוד אנחנו נדרשים לזכור רצפים של תנועות. אל כל אלה מצטרפת גם המוזיקה, זו שמפעילה אזורים שונים במוח ואף מעודד ייצור של דופמין. 

תפקידו של הריקוד בתהליך השיקום

אם כן, ריקוד הוא מרכיב מופלא עם השפעות דרמטיות על שיפור הזיכרון , שיפור היציבה  ושיפור שיווי המשקל , והוא חלק בלתי נפרד מתהליך השיקום. תוכנית "רוקדים את החיים" מעניקה לרוקדים ולרוקדות את הכלי הטיפול הייחודי והאפקטיבי, זה שמאפשר שיקום אחרי אירוע מוחי, בנוסף ליתרונות רבים אחרים ברמה החברתית, הפיזית והנפשית. 

לקבלת מידע נוסף אודות תוכנית רוקדים את החיים המשלבת טיפול בריקוד וטיפול בתנועה  ועל היעילות שלה בתהליכי שיקום פיזיולוגיים וקוגניטיביים לאחר אירוע מוחי, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר טלפוני בטלפון מספר: 054-7690467, תוכלו גם להשאיר פרטים בטבלת מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן