תרגילים לשיווי משקל לגיל השלישי

ככל שאנחנו מתבגרים, אנחנו חשופים יותר לבעיות נוירולוגיות שונות. לרוב ניתן לזהות קשר ישיר והדוק בין הגיל לבין בעיות א

נפילות יכולות להתרחש בכל גיל, וחוסר שיווי משקל בוודאי לא שמור לבנות ובני הגיל השלישי בלבד. מצד שני, ברור לחלוטין כי בגילאים המבוגרים יותר ישנם גם יותר סיכונים, ונפילה פשוטה עלולה להוביל לשבר, להליכים כירורגיים מורכבים ולפגיעה ניכרת באיכות החיים ובתפקוד. הסיבה העיקרית לנפילות היא חוסר שיווי משקל, ועל פי ההערכות כשליש מכלל המבוגרים אכן מועדים בשל כך.

דרך התנועה, ובוודאי דרך הריקוד והשילוב של תרגילים פיזיותרפיים שונים, ניתן לשפר את היציבה  ולצמצם את הסיכון לנפילות. תרגילים לשיווי משקל המותאמים במיוחד לגיל השלישי הם אלה שיאפשרו לכם לצעוד בבטחה וללא חשש. כשהם משולבים בתוך עולם הריקוד הסוחף והמהנה, הם גם תורמים לבריאות הנפשית ואפילו לתפקוד הקוגניטיבי שלכם.

ישנם תרגילים פשוטים שתוכלו לבצע גם בבית, והם יאפשרו לכם להתאמן על שיווי המשקל ועל היציבות בכלל. הדוגמאות הקלאסיות הן, כמובן, עמידה על רגל אחת או תרגילי העברת משקל מרגל לרגל. תרגילים אלה משתלבים בריקוד הסלוני באופן טבעי, כך שדרך התנועה ולצלילי המוזיקה תוכלו לשפר את שיווי המשקל שלכם בדרך מהנה במיוחד. תרגילים אלה ואחרים, כמו עמידת טנדם ותנועות המאתגרות את שיווי המשקל, אלה בדיוק התרגילים שמשפרים את היציבה ויכולים להפחית גם את הסיכון לנפילות מסוכנות .

לה, ואין ספק כי הפגיעה בזיכרון נחשבת לבעיה משמעותית ומעוררת דאגה. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי עשויים להיות הסברים שונים לפגיעה בזיכרון, משימוש בתרופות או באלכוהול, ועד לירידה באספקת הדם או החמצן. בקרב מבוגרים בעיה זו כאמור נפוצה יותר, על אף שהיא לא תמיד פוגעת בתפקוד ובשגרה היומיומית. בזכות שיטה ייחודית וחדשנית אפשר לזהות את ההשפעות החיוביות של "רוקדים את החיים" על איבוד זיכרון, וכן על תופעות אחרות הקשורות לגיל.

תרגילים לשיפור הגמישות

בנוסף לתרגילים הממוקדים ביציבה ובשיווי המשקל, תרגילים פיזיותרפיים שונים מסייעים גם בשיפור הגמישות של הגוף. יש לכך השפעה רבה גם על היציבה בעמידה ובהליכה, ולכן תרגול זה קריטי. מתיחות שונות ותרגילים ייעודיים מסייעים להשגת המטרה הזו ולהרחבת טווח התנועה, וגם תרגילים מהסוג הזה הם חלק בלתי נפרד מהריקוד במסגרת התוכנית "רוקדים את החיים". מתיחת השרירים השונים, לרבות השוקיים, הירך או הארבע-ראשי, וכן תרגול של טווחי תנועה, כל אלה משמעותיים בתרגול רצפי תנועה וריקוד, ועבור בני ובנות הגיל השלישי זוהי דרך פרקטית לשפר את הגמישות.

תרגילים פונקציונליים לשיפור היציבה

דרך הריקוד ניתן לחזק את השרירים, לשפר את הגמישות ולהעניק תחושה טובה יותר של שיווי משקל בהליכה. עם זאת, ישנם לא מעט תרגילים שתורמים ליציבה, כדוגמת תרגילים המשלבים דפוסי הליכה שונים, שינויי מהירות וכן שינויי כיוון.

עבור גברים ונשים המשתתפים בתוכנית "רוקדים את החיים" התנועות הללו טבעיות לחלוטין. הם מתרגלים שינויי כיוון בכל ריקוד מחדש, הולכים לאחור ומשלימים סיבובים מלאים, וגם משנים את הקצב כמעט ללא הפסקה. הריקוד הופך את התרגולים הללו למהנים הרבה יותר, ומשלב בין מפגשים חברתיים למוזיקה טובה, בין ביטוי עצמי אמיתי לבין חיזוק הגוף והנפש.

טיפול בתנועה – לא רק לחיזוק הגוף

פעילות גופנית היא באופן כללי אחד הכלים העוצמתיים והיעילים ביותר שעומדים לרשותנו, בוודאי כאשר המטרה היא לחזק את הגוף. עם זאת, קשה לדבר על פעילות גופנית בכלל ועל ריקוד בפרט, בלי להתייחס לאחת ההשפעות המרכזיות שלה – על הנפש. החיבור בין שני המרכיבים הללו חשוב, והם ללא ספק משפיעים זה על זה. המפגש עם אחרים על הרחבה, התנועה לצלילי המוזיקה, החופש לתקשר ללא מילים, וכל זאת במקביל לתרגול ושיפור היציבה, הגמישות והקואורדינציה, אלה מתחברים יחד ומעניקים מענה מושלם לנשים וגברים בגיל השלישי.

זוהי גם המעטפת המקצועית והמקיפה שמעניקה תוכנית "רוקדים את החיים" למשתתפות ולמשתתפים. עם צוות מיומן ועתיר ניסיון, וכן עם התאמה אישית לכל אחד ואחת על פי צרכיהם הייחודיים, זוהי מסגרת מופלאה שמספקת ארגז כלים מושלם לכל מי שרוצה לשפר את שיווי המשקל ולהגיע לתפקוד מרבי ולאיכות חיים טובה הרבה יותר .

לקבלת פרטים נוספים על תוכנית "רוקדים את החיים" אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר כבר עכשיו בטלפון: 054-7690467 או להשאיר פרטים בטופס מטה ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן